czwartek, 21 listopada, 2024
Strona głównaKynologiaPolowanie na króliki

Autor

Polowanie na króliki

Luis Miguel Usero postanowił razem z kolegami utrwalić otwarcie sezonu na króliki. Dzięki pracy firmy zajmującej się produkcją audiowizualną – prowadzonej przez jednego z jego kuzynów – udało się uchwycić niezwykłą scenę.

Reklama

Jeden z psów odnalazł królika, gdy myśliwy odbierał aport. Spektakularny kadr, na którym pojawiają się myśliwi, psy oraz królik biegający między nimi z pełną prędkością jest godny najlepszych filmów dokumentalnych.

Hiszpańskie dzieło ukazuje specyfikę tego polowania oraz pracę podenco, należących do grupy pierwotnych psów gończych. Przodkami tej rasy były psy faraonów. Egipcjanie wykorzystywali je do polowań na małą zwierzynę. Wyostrzony wzrok, węch oraz słuch podenco pomagał w zlokalizowaniu królików i innych ofiar niewielkich rozmiarów.

Reklama

Przypuszcza się, że pierwsi osadnicy z Kartaginy zabrali ze sobą swoje psy pochodzenia egipskiego i polowali na liczne występujące króliki na wyspach. Podenco mają maść czerwono – białą, na filmie widzimy jednego czarnego mieszańca.

Psy, których wizerunek doskonale znamy z grobowców faraonów były uważane za szczególnie cenny prezent dla bardzo szanowanych osób. Zamknięte środowisko hiszpańskich wysp bez wątpienia umożliwiło zachowanie tego psa w jego pierwotnym wyglądzie. Obecnie hodowcy walczą, aby zapobiec wyginięciu ras, co byłoby wielką stratą dla współczesnych miłośników psów myśliwskich.

Reklama
Komentarz autora – Na farmie bardzo blisko El Palmar, z kuzynami, wujkiem i jego przyjaciółmi. Polowanie było emocjonujące, będziemy musieli to powtórzyć… Ale w zimą!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Rozliczanie komisarzy

Łowczy okręgowy z Bielska Białej Grzegorz Siwiec robi z siebie ofiarę. Główny Rzecznik Dyscyplinarny postawił mu zarzut o łamanie prawa łowieckiego.

Toksyczne produkty

Psy są mięsożercami. Mogą jeść również warzywa i owoce, ale nie możemy im dawać wszystkiego. Pożywienie ludzi jest bardzo różnorodne, al...

Nadzwyczajny smak sukcesu

Brak farby na tropie nie jest dowodem pudła. Jedną z wyjątkowych umiejętności wyszkolonego posokowca - czego mogą mu pozazdrościć inne tropowce - jest zdolność weryfikacji strzału. Mając ...

Fox w regresie

Słynna brytyjska rasa foksterier szorstkowłosy - kiedyś dobrze znany myśliwym ze swojej łowieckiej pasji - przeżywa obecnie poważny regres....

Kleszcze atakują zimą

Liczba przypadków babeszjozy - zwanej także malarią psów - stale rośnie. Ta choroba zakaźna przenoszona jest przez kleszcza, który aktywnie szuka żywiciela również zimą.

Memoriał im. Haliny Kuczyńskiej

Pod Warszawą po raz pierwszy został zorganizowany jesienny Field Trials im. Haliny Kuczyńskiej - wielkiej postaci naszej kynologii.