poniedziałek, 14 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościBolesny problem - kopiowanie ogonów

Autor

Bolesny problem – kopiowanie ogonów

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności uznał obcinanie ogonów, jako skuteczny sposób zapobiegania obrażeń u psów myśliwskich.

Psy myśliwskie są najstarszą grupą użytkowych zwierząt towarzyszących człowiekowi. Związane są z nami od dawna, a korzyści z tego związku płynące trudno przecenić. Ten związek skutkować powinien szczególną troską, nie tylko o to, aby rodziły się zdrowe kolejne psie pokolenia, ale również zachowały swoje walory użytkowe.

Reklama

Pies myśliwski to przede wszystkim pies użytkowy, którego wartość oceniana jest na polowaniu. W środowisku leśnym, w pracy wodnej i polu wyżeł, czy spaniel z pasją pracujący, jeśli ma długi ogon, to niestety go uszkadza. Tak jest i będzie, bez względu na to, jak bardzo nie chcemy tego widzieć.

Od 1 stycznia 2012 roku obowiązuje kategoryczny zakaz obcinania ogonów i uszu (z wyjątkiem sytuacji ratowania życia psa). Teraz otwiera się droga do zmiany prawa…

Reklama

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował raport, którego celem jest wsparcie ewentualnych zmian legislacyjnych dotyczących ochrony psów myśliwskich. Agencja zaleca, aby co do zasady nie było to dozwolone, ale właśnie z jednym wyjątkiem – psów myśliwskich.

W opinii ekspertów EFSA obcinanie ogonów można uznać za skuteczny środek zapobiegania urazom ogonów u psów myśliwskich pracujących, ponieważ psy nie odniosą żadnych obrażeń, jeśli „odetnie się im ogony”.

Reklama

W krajach gdzie hodowcy mogą je legalnie przycinać u psów myśliwskich uznano, że stanowią „kategorię specjalną”. Są jednocześnie uważane za zwierzęta towarzyszące oraz pomocnicze i właśnie ta dwoistość pozwala na dokonanie takiego zabiegu.

To hodowcy powinni mieć możliwość wyboru, czy uważają za stosowne skopiowanie ogonów u szczeniąt, czy chcą pozostawić je w stanie naturalnym. Decyzja zależy często od wielu czynników – kto jest nabywcą szczenięcia, czy i w jakim łowisku będzie polował.

W wielu krajach między innymi w: Chorwacji, Czechach, Francji, Łotwie, Niemczech, Serbii, Słowacji, we Włoszech, a także kilku rejonach Hiszpanii dopuszcza się psy z obciętymi ogonami i traktuje na równi z tymi, którym je pozostawiono na wystawach i konkursach. Czas do nich dołączyć!

LINK Raportu EFSA (5.2.3.3). 

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Czerwona kartka dla celebryty

Marcin Możdżonek kolejny raz potwierdził, że nie dorósł do funkcji prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej. Wsparł Mentzena czym szkodzi wszystkim myśliwym.

Działanie na szkodę myśliwych

Atakowanie Urszuli Pasławskiej i nazywanie skandalem przerwy w obradach komisji środowiska jest dowodem, że funkcja prezesa rady przerosła Marcina Możdżonka.

Ministra kontra Możdżonek

Mikołaj Dorożała na posiedzeniu podkomisji został sponiewierany przez Marcina Możdżonka. Paulina Hennig-Kloska zdjęła z boiska swojego podsekretarza i osobiście znokautowała prezesa NRŁ.

Niemy zjazd

XXV, a właściwie XXVI Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego za nami. Przez dwa dni ponad 260 delegatów siedziało w hotelu i generalnie milczało.

Krajowy Zjazd Delegatów

To miejsce na dyskusję na temat wyzwań, jakie stoją przed myśliwymi w XXI wieku oraz budowania strategii, która obroni łowiectwo.

Drugi termin – oszukiwanie de...

Znacie to powiedzenie - najpierw stwarzamy problem, a potem go bohatersko rozwiązujemy. Pasuje jak ulał do propozycji Naczelnej Rady Łowieckiej, która chce obniżyć kworum na Walnych Zgromadzeniach Kół.