czwartek, 24 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościDziki w szkole i przedszkolu

Autor

Dziki w szkole i przedszkolu

Nasze ministerstwo środowiska neguje redukcję dzików, a Szwajcaria chroniąc kraj przez wirusem ASF będzie serwować dziczyznę w szkołach i przedszkolach.

Szwajcaria jest obecnie wolna od afrykańskiego pomoru świń, ale ryzyko dotarcia wirusa pozostaje wysokie. ASF występuje w północnej Italii. 60 kilometrów od granicy szwajcarskiego kantonu Ticino, którego władze mają świadomość, że należy jak najszybciej zredukować populację dzików.

Reklama

Pragmatyczne działanie

Aby zapobiec rozpowszechnieniu choroby kanton Ticino podjął zdroworozsądkowe kroki. Od listopada myśliwi są proszeni o bardziej intensywne polowania i sprzedaż zabitych dzików w celu ich wykorzystania lokalnie. Tusze dzików można dostarczać do ośrodków ochrony ludności, gdzie zostaną przebadane, a następnie odsprzedane po cenie 4 euro za kilogram.

Odbiorcą będą samorządy, które finansują stołówki w szkołach, przedszkolach i urzędach państwowych. To pragmatyczne działanie ma wiele zalet. Z jednej strony promuje dziczyznę na poziomie lokalnym i podnosi społeczną świadomość na temat zalet dziczyzny, a z drugiej ogranicza ryzyko ewentualnej pandemii.

Reklama

Sprzedaż powiatowa

W wielu krajach politycy pomagają myśliwym i walczą z wirusem ASF poprzez budowanie pozytywnego wizerunku łowiectwa. Patrząc na działania naszego podsekretarza Dorożały może to być zaskakujące, ale nie tylko Szwajcaria promuje spożywanie dzików lokalnie.

Szwecja od dwóch miesięcy wolna od występowania afrykańskiego pomoru wdraża nowy plan zarządzania populacją dzika na terenie całego kraju. Jego częścią jest sprzedaż bezpośrednia.

Reklama

Dziki na kuchnię

Od listopada w starostwach powiatowych rusza nowa e-usługa. Myśliwi mogą się tam zarejestrować i sprzedać mięso z dzików bezpośrednio osobom prywatnym.

Jedynym warunkiem, aby myśliwy mógł się bezpłatnie zarejestrować na nowym e-portalu, to ukończenie szkolenia. Celem tego rządowego projektu jest, aby na stoły Szwedów trafiało jak najwięcej mięsa z dzików…

W koncepcji podsekretarza Dorożały myśliwi są zbędnym elementem, a państwo powinno finansować wyłącznie zbieranie i utylizację padłych dzików…



Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Deerhunter zaprasza do Krakowa

Firma Deerhunter serdecznie zaprasza wszystkich myśliwych na targi do Krakowa, gdzie zostanie zaprezentowana nasza najnowsza kolekcja. N...

Myśliwska Wielkanoc

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów zachowania tradycji było i jest nasze dziedzictwo kulinarne.

Czekamy na trupa

W ciągu kilkunastu ostatnich dni miały miejsce trzy ataki wilków na ludzi. Politycy nie dostrzegają zagrożenia i bezczynnie czekają na tragedię.

Czerwona kartka dla celebryty

Marcin Możdżonek kolejny raz potwierdził, że nie dorósł do funkcji prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej. Wsparł Mentzena czym szkodzi wszystkim myśliwym.

Działanie na szkodę myśliwych

Atakowanie Urszuli Pasławskiej i nazywanie skandalem przerwy w obradach komisji środowiska jest dowodem, że funkcja prezesa rady przerosła Marcina Możdżonka.

Ministra kontra Możdżonek

Mikołaj Dorożała na posiedzeniu podkomisji został sponiewierany przez Marcina Możdżonka. Paulina Hennig-Kloska zdjęła z boiska swojego podsekretarza i osobiście znokautowała prezesa NRŁ.