poniedziałek, 21 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościSzwecja wolna od ASF

Autor

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.

Szwecja odzyskała status obszaru wolnego od afrykańskiego pomoru świń (ASF). Wirusa wykryto tam 6 września 2023 u martwego dzika w pobliżu miasta Fagersta w okręgu Västmanland.

Reklama

Klucz do sukcesu

Zlikwidowanie ogniska należy uznać za wielki sukces, który w dużej mierze można przypisać myśliwym, którzy poświęcili 15 tysięcy godzin na poszukiwanie padłych dzików. Doskonała koordynacja na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym powinna być przykładem dla innych krajów europejskich.

„We współpracy ze Szwedzką Agencją Rolnictwa i Państwową Administracją Weterynaryjną, Szwedzkie Stowarzyszenie Łowieckie oraz sami myśliwi mogli wnieść praktyczną wiedzę do opracowania nowej metody zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Fakt, że odniósł tak duży sukces, utwierdza nas w przekonaniu o ważnej roli myśliwych w systemie ochrony przyrody” – powiedział Carl-Johan Djurstedt-Holm, sekretarz generalny Szwedzkiego Związku Łowieckiego.

Reklama

Współpraca i koordynacja

Szwedzkie Stowarzyszenie Łowiectwa intensywnie współpracowało z właściwymi służbami od pierwszego dnia. Władze powierzyły związkowi łowieckiemu zadanie poszukiwania padłych dzików.

To lokalni myśliwi odegrali kluczową rolę, ponieważ mieli unikatową znajomość terenu. Docierali do najtrudniejszych miejsc w strefie zagrożenia, w których mogły przebywać chore dziki, ale kluczowym zadaniem było…

Reklama

Ograniczenie dziczej populacji w strefie zagrożenia, która została wyznaczona na obszarze 100 tysięcy hektarów. Aby maksymalnie zredukować przetestowano różne narzędzia i metody.

Jednak bez dogłębnej wiedzy myśliwych na temat zachowań dzików redukcja i poszukiwanie padłych osobników nie byłoby możliwe. Szwedzi przyznają, że sukces był możliwy dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych w cały proces zwalczania ASF.

Nowoczesna technologia

Szwedzi wykorzystali używaną przez myśliwych aplikację na smartfony, która umożliwia śledzenie i rejestrowanie w czasie rzeczywistym przemieszczania użytkowników i koordynację ich pozycji oraz komunikację. Zgromadzone dane umożliwiły stworzenie map sytuacyjnych, a to dało pewność, że nie ominięto żadnego fragmentu i odnaleziono wszystkie padłe dziki…

Centralny obszar strefy – 13 tysięcy hektarów – ogrodzono i trzy razy przeszukano. W sumie potwierdzono zakażenie u 70 dzików, które znaleziono w promieniu 5 kilometrów – ostatniego 26 września 2023 roku.

Na wniosek Szwedzkiej Agencji Rolnictwa 20 września 2024 r. Komisja Europejska podjęła decyzję o uznaniu Szwecji za kraj wolny od ASF!

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Myśliwska Wielkanoc

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów zachowania tradycji było i jest nasze dziedzictwo kulinarne.

Czekamy na trupa

W ciągu kilkunastu ostatnich dni miały miejsce trzy ataki wilków na ludzi. Politycy nie dostrzegają zagrożenia i bezczynnie czekają na tragedię.

Czarne chmury nad wilkiem

Komisja Europejska nie oglądając się na zielonych aktywistów obniża status ochrony wilka. Hiszpania nie czeka na zmianę dyrektywy i już przywróciło polowania.

Przekaż 1,5 % na fundację PZŁ

Koleżanki i Koledzy zbliża się czas rozliczenia podatków, co daje możliwość przekazania 1,5 % na „Fundację Hodowli i Reintrodukcji Zwierząt...

Czerwona kartka dla celebryty

Marcin Możdżonek kolejny raz potwierdził, że nie dorósł do funkcji prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej. Wsparł Mentzena czym szkodzi wszystkim myśliwym.

Działanie na szkodę myśliwych

Atakowanie Urszuli Pasławskiej i nazywanie skandalem przerwy w obradach komisji środowiska jest dowodem, że funkcja prezesa rady przerosła Marcina Możdżonka.