niedziela, 11 maja, 2025
Strona głównaNaturaNiedźwiedzie zabijają wilki

Autor

Niedźwiedzie zabijają wilki

Grupa naukowców zajmujących dużymi drapieżnikami w środkowo-zachodniej części Białorusi od 2004 roku publikuje bardzo ciekawe wyniki badań. Potwierdzili między innymi, że rysie likwidują wilcze mioty. Podejrzewali, że również niedźwiedzie mogą w ten sposób redukować przyrost wilków.

Reklama

Badając zachowanie i ekologię. Tropią, prowadzą badania genetyczne i zakładają fotopułapki. Film, który właśnie udostępnili pierwszy raz dokumentuje atak niedźwiedzia brunatnego na miot wilków. Już w maju 2019 w Lesie Nalibockim zarejestrowali zabicie wilczych szczeniąt przez niedźwiedzia brunatnego. Jednak bezpośredni atak na norę wilka nie został udokumentowany na zdjęciach, a tym bardziej na filmie.

W tym roku odkryli nową norę wilków, w której było sześć szczeniąt w wieku około 10-12 dni. Kilka dni po tym odkryciu ustawili fotopułapkę w odległości około 10 metrów od wejścia do nory. Kiedy przyjechali tam za dwa tygodnie nora była rozkopana. Tym razem film uchwycił sprawcę!

Reklama

To niedźwiedź odkrył wilczą norę i ją zniszczył. Zajęło mu to tylko pół godziny. Dorosłe wilki bezradnie obserwowały z boku poczynania większego drapieżnika. Bały się do niego podejść i zaatakować. Zaraz po tym, jak znikł, podeszły ale teren dokładnie przeszukały dopiero nocy. Szukały swoich szczeniąt, ale wszystkie zostały zjedzone przez niedźwiedzia.

Naukowcy udokumentowali również, że rysie i wilki podobnie postępują z lisami i jenotami. Prawdopodobnie w ten sposób redukują inne drapieżniki, ale również chronią swoje szczeniaki i kocięta. Najczęściej dochodzi do takich aktów agresji od połowy kwietnia do końca lipca.

Reklama
Film dokumentuje atak niedźwiedzia brunatnego na miot wilków
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zamknięcie farmy wiatrowej

Sąd nakazał natychmiastowe zamknięcie farmy wiatrowej w południowej Francji. Powodem była śmierć około 300 ptaków drapieżnych.

9000 niedźwiedzi do redukcji

Rząd Rumunii będzie wnioskował o zmianę statusu ochrony dla niedźwiedzi. Chce zredukować populację tego gatunku, aby chronić swoich obywateli.

Populacja zająca rośnie

Monitoring jest podstawą łowiectwa, a zebrane dane muszą być prezentowane przez myśliwych, aby dyskusja nie toczyła się wokół kłamstw, jakie kolportują w mediach organizacje antyłowieckie.

Przekaż 1,5 % na fundację PZŁ

Koleżanki i Koledzy zbliża się czas rozliczenia podatków, co daje możliwość przekazania 1,5 % na „Fundację Hodowli i Reintrodukcji Zwierząt Dziko Żyjących - Ekologiczni” powołaną przez Polski Związek Łowiecki.

Czekamy na trupa

W ciągu kilkunastu ostatnich dni miały miejsce trzy ataki wilków na ludzi. Politycy nie dostrzegają zagrożenia i bezczynnie czekają na tragedię.

Czarne chmury nad wilkiem

Komisja Europejska nie oglądając się na zielonych aktywistów obniża status ochrony wilka. Hiszpania nie czeka na zmianę dyrektywy i już przywróciło polowania.