piątek, 9 maja, 2025
Strona głównaNaturaWielka migracja

Autor

Wielka migracja

W zeszłym roku rozpoczął się międzynarodowy czteroletni projekt współpracy myśliwych i naukowców. Celem jest poszerzenie wiedzy o corocznych migracjach i zimowiskach świstuna – jednej z najpopularniejszych kaczek na wyspach, który jest tam gatunkiem łownym.

Reklama

Projekt obejmuje oznaczanie świstunów kolorowymi pierścieniami, które zakłada się w przypadku kaczek na wiosła. Obrączki służą do identyfikacji poszczególnych ptaków, dzięki czemu możemy śledzić ich ruchy na podstawie obserwacji w terenie.

Pomimo problemów związanych z pandemią udało się odłowić i zaobrączkować 730 kaczek. Otrzymano już 37 obserwacji, ale Brytyjczycy maja nadzieję, że będzie ich więcej.

Reklama

Współpracownicy w Danii i Finlandii również obrączkują, ale wyposażą niektóre ptaki w lokalizatory GPS. Jedna z kaczek spędziła zimę na wschodnim wybrzeżu Anglii i Szkocji, a wiosną ruszyła przez Skandynawię do swojego miejsca lęgowego w Rosji.

Fot BASC

„Obserwowanie wyników migracji otworzyło nam oczy na potencjał tego badania” – powiedziała Heather Dixon, specjalista ds. nauki w BASC. Fiński zespół zainstalował łącznie 57 urządzeń śledzących GPS.

Reklama
Trasa migracji świstuna

Niestety w naszym kraju świstuny gniazdują sporadycznie. Możemy je obserwować jedynie podczas migracji.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wszyscy myśliwi skazani

Organizacje antyłowieckie triumfują, a środowisko myśliwych nie może uwierzyć, że sąd skazał wszystkich uczestników polowania za zabicie niedźwiedzicy, która zaatakowała i ciągnęła do lasu swoją ofiarę.

Zakłamywanie rzeczywistości

Przeciwnicy łowiectwa tocząc swoją ideologiczną wojenkę przekraczają granice śmieszności, co jest ewidentnym dowodem, że przegrywają na całej linii.

Zamknięcie farmy wiatrowej

Sąd nakazał natychmiastowe zamknięcie farmy wiatrowej w południowej Francji. Powodem była śmierć około 300 ptaków drapieżnych.

9000 niedźwiedzi do redukcji

Rząd Rumunii będzie wnioskował o zmianę statusu ochrony dla niedźwiedzi. Chce zredukować populację tego gatunku, aby chronić swoich obywateli.

Populacja zająca rośnie

Monitoring jest podstawą łowiectwa, a zebrane dane muszą być prezentowane przez myśliwych, aby dyskusja nie toczyła się wokół kłamstw, jakie kolportują w mediach organizacje antyłowieckie.

Przekaż 1,5 % na fundację PZŁ

Koleżanki i Koledzy zbliża się czas rozliczenia podatków, co daje możliwość przekazania 1,5 % na „Fundację Hodowli i Reintrodukcji Zwierząt Dziko Żyjących - Ekologiczni” powołaną przez Polski Związek Łowiecki.