piątek, 9 maja, 2025
Strona głównaAktualnościRykoszet i roztargnienie

Autor

Rykoszet i roztargnienie

Pierwszy wypadek miał miejsce w Meklemburgi. Polowało tam dwóch myśliwych. W trakcie wkładania broni do samochodu doszło do niekontrolowanego wystrzału, w wyniku którego jeden z myśliwych został postrzelony. Trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami. Przeszedł operację i jego życie nie jest już zagrożone.

Reklama

Drugie zdarzenie miało miejsce wczoraj w miejscowości Westervesede (Dolna Saksonia). Rano jeden z mieszkańców – który przebywał w domu – również został postrzelony. Karetka zabrała rannego do szpitala, a policja zabezpieczyła pocisk, który utkwił w ścianie. Eksperci twierdzą, że pochodzi z broni myśliwskiej.

Wstępne dochodzenie wykazało, że odpowiedzialnym może być myśliwy, który w pobliżu zabudowań polował. Współpracuje z policją, ale nie chciał komentować incydentu. Szczegóły wypadku muszą zostać zbadane, dlatego broń oraz amunicja została zabezpieczona.

Reklama

Większość wypadków na polowaniach jest wynikiem nieprzestrzegania przez myśliwych podstawowych zasad bezpieczeństwa!

Każdy myśliwy ma świadomość jak wielkim zagrożeniem jest załadowana broń w samochodzie, ale kolejne wypadki udowadniają, że nie wszyscy mają wyrobiony nawyk sprawdzania broni po zakończeniu polowania.

Zasady bezpieczeństwa są stale modyfikowane. Wyciągamy wnioski z poszczególnych zdarzeń i minimalizujemy zagrożenia. Z tego powodu warto przyjrzeć się rykoszetom, które mogą być wynikiem używania bezołowiowej amunicji kulowej.

Reklama

„Ekologiczne” pociski szybko zyskują zwolenników. Ich nowoczesna konstrukcja zapewnia odpowiednią energię i rażenie celu, ale wielu ekspertów przestrzega, że stwarzają dużo większe ryzyko wystąpienia niebezpiecznych rykoszetów.

Warto o tym pamiętać i mieć świadomość, że używanie monolitycznej amunicji jest nadal mocno wątpliwe w naszym kraju. Powodem jest nieprecyzyjny zapis w ustawie o broni i amunicji. W artykule 10 wymienia się rodzaje amunicji szczególnie niebezpiecznej, do których zalicza się między innymi pociski pełnopłaszczowe zawierające rdzeń wykonany z materiału twardszego niż stop ołowiu. Obowiązujący zapis powstał w latach pięćdziesiątych ubiegłego roku, więc średnio pasuje do obecnej sytuacji, ale nikt go nie zmienił!

Bez wątpienia „twarda” amunicja bezołowiowa może rykoszetować i należy o tym zawsze pamiętać. Mamy, co prawda w pełni ekologiczną dziczyznę – co dla niektórych myśliwych jest ważnym argumentem – ale w przypadku ewentualnego wypadku sąd może różnie interpretować obowiązujące przepisy.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zorganizowana grupa kłusowników

W największym procesie o kłusownictwo w Finlandii skazano 26 myśliwych.

Podsumowanie kadencji

Pięć lat łamania prawa, trwonienia naszych składek i ciągłego oczerniania Naczelnej Rady Łowieckiej - tak można podsumować kadencję 2018 - 2023.

Dorożała w kapeluszu

Podsekretarz Dorożała kolejny raz kompromituje resort środowiska publikując żenujący film, którym udowadnia, że nie ma już nic do powiedzenia.

HUNT EXPO w Krakowie

Czwarta edycja targów łowieckich HUNT EXPO w Krakowie była doskonałą okazją do spotkania i osobistego dotknięcia nowości.

Nieparlamentarny Możdżonek

Członkowie Naczelnej Rady Łowieckiej obrażają parlamentarzystów. Marcin Możdżonek i Rafał Ciszewski robią wszystko, aby Polski Związek Łowi...

Deerhunter zaprasza do Krakowa

Firma Deerhunter serdecznie zaprasza wszystkich myśliwych na targi do Krakowa, gdzie zostanie zaprezentowana nasza najnowsza kolekcja. N...