piątek, 9 maja, 2025
Strona głównaAktualnościZakaz polowania w Unii Europejskiej

Autor

Zakaz polowania w Unii Europejskiej

Propozycja zakazu handlu i konsumpcji dzikich zwierząt mogła mieć daleko idące konsekwencje dla polowań i ochrony przyrody w całej Europie. 16 kwietnia większość posłów jednak zagłosowała przeciwko niebezpiecznej poprawce do projektu rezolucji w sprawie „Skoordynowanych działań UE w celu zwalczania pandemii COVID-19 i jej konsekwencji”.

Reklama

Poprawkę przedstawiła frakcja Zjednoczona Lewica Europejska – Nordycka Zielona Lewica, do której należą partie socjalistyczne, komunistyczne i ekosocjalistyczne. Ich zdaniem handel dzikimi zwierzętami oraz hodowla zwiększa ryzyko dla zdrowia publicznego.

Rezolucja miała zobowiązać Komisję Europejską do przedstawienia prawnych rozwiązań zakazujących importu, handlu oraz trzymania i konsumpcji dzikich zwierząt na terenie całej Unii Europejskiej, co zdaniem ekosocjalistów ma zmniejszyć ryzyko wystąpienia w przyszłości epidemii chorób odzwierzęcych.

Reklama

Poprawkę wychwycił wiceprzewodniczący Intergrupy do spraw łowiectwa i różnorodności biologicznej Marco Dreosto , który współpracując sekretariatem FACE zdołał przekonać większość parlamentarzystów, aby nie poparli tego wniosku.

O 22.30 wszyscy odetchnęli z ulgą. Okazało się, że 449 posłów było przeciw, ale 186 głosowało za. „To niewiarygodne, że grupy pro-zwierzęce zdołały wykorzystać falę paniki wywołaną przez pandemię i zaproponować poprawkę, która mogła doprowadzić do zamknięcia tysięcy firm i utraty milionów miejsc pracy” – powiedział Marco Dreosto.

Reklama

Wielu myśliwych nie docenia jak ważne jest finansowanie europejskiej organizacji, która w naszym imieniu uczestniczy – jako czynnik społeczny – przy stanowieniu prawa europejskiego. Tym razem FACE w odpowiednim momencie dostarczyła wszystkim posłom PE informację o konsekwencjach tej poprawki.

Parlamentarzyści dostali również pełne opracowanie na temat funkcjonujących przepisów w UE dotyczących zdrowia zwierząt i bezpieczeństwa żywności oraz produktów pochodzenia zwierzęcego, które ustanawiają bardzo wysokie standardy w odniesieniu do handlu dzikimi zwierzętami zarówno w UE oraz importu z krajów trzecich.

FACE spodziewa się, że w Brukseli będą podejmowane kolejne próby ograniczenia polowań oraz użytkowania zasobów przyrodniczych, dlatego zamierzają monitorować wszystkie inicjatywy w sprawie COVID-19!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wszyscy myśliwi skazani

Organizacje antyłowieckie triumfują, a środowisko myśliwych nie może uwierzyć, że sąd skazał wszystkich uczestników polowania za zabicie niedźwiedzicy, która zaatakowała i ciągnęła do lasu swoją ofiarę.

Wartość hiszpańskiego łowiectwa

Łowiectwo w Hiszpanii generuje ponad 10 miliardów euro obrotu w skali roku i tworzy 199 000 miejsc pracy.

Zakłamywanie rzeczywistości

Przeciwnicy łowiectwa tocząc swoją ideologiczną wojenkę przekraczają granice śmieszności, co jest ewidentnym dowodem, że przegrywają na całej linii.

Zorganizowana grupa kłusowników

W największym procesie o kłusownictwo w Finlandii skazano 26 myśliwych.

Podsumowanie kadencji

Pięć lat łamania prawa, trwonienia naszych składek i ciągłego oczerniania Naczelnej Rady Łowieckiej - tak można podsumować kadencję 2018 - 2023.

Dorożała w kapeluszu

Podsekretarz Dorożała kolejny raz kompromituje resort środowiska publikując żenujący film, którym udowadnia, że nie ma już nic do powiedzenia.