piątek, 18 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościZwierzyna na drodze

Autor

Zwierzyna na drodze

Liczba wypadków z dzikimi zwierzętami w wielu krajach jest coraz większym problemem. Tylko w Niemczech średnio, co dwie minuty dochodzi do kolizji z udziałem zwierzyny. Niestety w tych wypadkach rocznie 2500 osób zostaje rannych, a 20 ginie.

Reklama

Najczęstszym powodem śmierci jest próba ominięcia zwierzyny. Między innymi z tego powodu Niemiecki Związek Łowiecki prowadzi od wielu lat kampanię, w której stara się uświadomić jak wielkie jest zagrożenie – 270 tysięcy kolizji rocznie – ale również poprzez filmy udziela swoistego instruktarzu, że najbezpieczniejszą rekcją kierowcy jest hamowanie.

Ciekawy test zaprezentował ADAC, w którym kolejny raz przebadano wpływ zderzenia z dzikami. W manekina, który warzył 180 kg uderzyło tym razem BMW z prędkością 80 kilometrów na godzinę. Pomimo gwałtownego uderzenia, pasażer pojazdu nie odniósł obrażeń. Celem testu było również sprawdzenie działania wspomagania hamowania, które montowane są obecnie w samochodach.

Reklama

Nowoczesne systemy asystujące niewątpliwie mogą zmniejszyć liczbę wypadków lub złagodzić ich konsekwencje. Ostrzegają oraz wspomagają hamowanie, ale niestety do tej pory są oferowane głównie w wyższej klasie średniej jako wyposażenie specjalne.

W przypadku wejścia na drogę dzikich zwierząt kierowca nie powinien omijać zwierzyny, ponieważ w takich przypadkach bardzo łatwo stracić kontrolę nad autem i spowodować groźny w skutkach wypadek.

Test ADAC wykazał, że pojazdy ze wspomaganiem nagłego hamowania nie zawsze wykrywają zagrożenie. Technika nokto i termowizyjna jednak szybko ewoluuje, wiec należy mieć nadzieje, że ich skuteczność będzie się poprawiać i już niedługo staną się obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu.

Reklama

Zawsze najważniejsze jest życie ludzi, ale wykrywanie dzikich zwierząt powinno być również brane pod uwagę przy rozwoju tych systemów, co znacząco poprawi bezpieczeństwo. Takie wdrożenia zajmują zwykle kilka lat, dlatego nadal najważniejsza jest ostrożność kierowców.

Każdy kierowca powinien zmniejszyć prędkość jadąc przez las lub między polami, a szczególnie ważne jest zachowanie uwagi o świcie i zmroku, ponieważ w tym czasie zwierzęta najczęściej przekraczają drogi.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Czekamy na trupa

W ciągu kilkunastu ostatnich dni miały miejsce trzy ataki wilków na ludzi. Politycy nie dostrzegają zagrożenia i bezczynnie czekają na tragedię.

Czerwona kartka dla celebryty

Marcin Możdżonek kolejny raz potwierdził, że nie dorósł do funkcji prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej. Wsparł Mentzena czym szkodzi wszystkim myśliwym.

Działanie na szkodę myśliwych

Atakowanie Urszuli Pasławskiej i nazywanie skandalem przerwy w obradach komisji środowiska jest dowodem, że funkcja prezesa rady przerosła Marcina Możdżonka.

Ministra kontra Możdżonek

Mikołaj Dorożała na posiedzeniu podkomisji został sponiewierany przez Marcina Możdżonka. Paulina Hennig-Kloska zdjęła z boiska swojego podsekretarza i osobiście znokautowała prezesa NRŁ.

Niemy zjazd

XXV, a właściwie XXVI Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego za nami. Przez dwa dni ponad 260 delegatów siedziało w hotelu i generalnie milczało.

Krajowy Zjazd Delegatów

To miejsce na dyskusję na temat wyzwań, jakie stoją przed myśliwymi w XXI wieku oraz budowania strategii, która obroni łowiectwo.