piątek, 18 października, 2024
Strona głównaAktualnościZabójczy wirus dla psów

Autor

Zabójczy wirus dla psów

Wirus Aujeszky’ego jest chorobą zakaźną, która atakuje głównie świnie i dziki, ale zarazić mogą się niemal wszystkie gatunki ssaków, z wyjątkiem człowieka i małp bezogonowych. Do zakażenia może dojść drogą donosową, doustną, lub poprzez uszkodzenie skóry. Zwierzęta mięsożerne (np. psy, koty) mogą zarazić się chorobą przez zjedzenie zakażonego surowego mięsa.

Wirus atakuje wiele narządów, ale u świń i dzików może się utrzymywać w stanie uśpionym nawet przez okres całego życia. Nie ma lekarstwa dla psów i kotów, gdzie choroba cechuje się głównie objawami ze strony układu nerwowego: porażenia, bardzo silny świąd, który prowadzi do samookaleczeń.

Najbardziej charakterystycznym objawem w przypadku naszych psów jest ostre swędzenie w okolicach głowy. Choroba ma przebieg podobny do wścieklizny. Zarażone zwierzęta są niespokojne i agresywne. W miarę postępu choroby występują wymioty, biegunka i obfite ślinienie. W końcowej fazie dochodzi do zaburzeń neurologicznych, takich jak paraliż kończyn. Większość zarażonych psów ginie w ciągu 48 godzin od wystąpienia objawów.

Najwięcej przypadków choroby u psów myśliwskich potwierdzono w Niemczech. Zarażają się poprzez kontakt z chorym dzikiem. Na wszystkich portalach myśliwskich pojawiły się ostrzeżenia i przestroga, aby nie karmić psów surowym mięsem z dzików!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.

Alarm bombowy dla miasta Warszawy

Dzisiaj przetestowano w stolicy system ostrzegania mieszkańców przed nalotem bombowym, a w tym samym czasie podsekretarz Dorożała deprecjonuje część systemu obrony cywilnej!