piątek, 18 października, 2024

Autor

Trasy migracji

W Hiszpanii o 2006 roku myśliwi obrączkują słonki i zakładają im miniaturowe nadajniki GPS. Jedna ze słonek wiosenną migrację rozpoczęła już 21 marca. W pięć dni pokonała 650 kilometrów i wysłała sygnał spod niemieckiej granicy.

Tegoroczna trasa pokrywa się z dwiema jej poprzednimi migracjami z wiosny i jesieni 2021 roku. Naukowcy piszą o „niemieckim korytarzu” swoistym wąskim gardle, przez które przelatuje wiele słonek odkąd rozpoczęli projekt „Słonki bez granic”.

Ostatnią transmisję miała miejsce 28 marca z Polski. W tym roku migracja była przyspieszona i to aż o 15 dni!

Nie tylko nadajniki GPS pozwalają poznać tajemnice słonek, również zwykłe obrączki dostarczają cennej wiedzy. 4 marca we Francji odłowiono słonkę w bardzo dobrej kondycji. Ważyła 320 gramów. Jak się okazało jej obrączka była założona 19 stycznia 2010 roku!

Fala intensywnego zimna zapanowała wówczas nad Francją i wiele ptaków zimowała u wybrzeży Atlantyku. Słonka przeżyła co najmniej 12 sezonów polowań i tyle samo podróży do Rosji. Naukowcy szacują, że słonki mogą przeżyć około piętnastu lat!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.