poniedziałek, 20 stycznia, 2025

Autor

Ginący łoś

Naukowcy ze Szwedzkiego Uniwersytetu Nauk Rolniczych SLU dokonali obliczeń populacji łosi. Zimową populację łosia szacuje się na cztery osobniki na tysiąc hektarów. Naukowcy swoje obliczenia opierają się na statystykach odstrzału, obserwacjach i szacowanej liczebności drapieżników.

Reklama

System zarządzania i monitoringu łosiami wszedł w życie w 2013 roku. W tamtym czasie szacowano, że zimowa populacja łosia kształtuje na poziomie dziewięciu sztuk na tysiąc hektarów. Jeśli szacunki naukowców są prawidłowe, to liczebność łosi gwałtownie spadła w ciągu dziewięciu lat.

W Szwecji od wielu lat trwa dyskusja na temat wielkości odstrzału. Właściciele lasów cały czas wnioskują o podniesienie planów, a nawet występują o zgody na odstrzał łosi z helikopterów.

Reklama

Łosie każdego dnia muszą zjeść około 40 kilogramów żeru pędowego. Zimowe szkody w uprawach i młodnikach są widoczne i przekładają się na zmniejszenie zysków, dlatego właściciele lasów zawsze będą dążyli do maksymalnego zmniejszenia jeleniowatych.

Ten sam proces obserwowaliśmy w naszym kraju, gdzie na początku lat 90 ubiegłego wieku leśnicy wymusili znaczące zwiększenie odstrzału łosi, czego konsekwencją było wprowadzenie moratorium.

Reklama

Największym problemem jest właściwe oszacowanie populacji i określenie tzw. przyrostu zrealizowanego. Z naszych doświadczeń wiemy, że bardzo łatwo zachwiać populacją łosia, dlatego nie powinno się zawyżać statystyk i redukować populację łosi bardzo ostrożnie.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Strzelba i laska marszałkowska

Sejm odrzucił projekt ustawy, który wprowadzał okresowe badania lekarskie dla myśliwych. Nawet chłopaki ze związku zawodowego „Wspólna Sprawa” odtrąbili zwycięstwo i wypinają piersi do orderów.

Bolesny problem – kopiowanie ...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności uznał obcinanie ogonów, jako skuteczny sposób zapobiegania obrażeń u psów myśliwskich.

Pryszczyca u Niemców – alert ...

W Niemczech potwierdzono przypadek pryszczycy. Wirus pojawił się w powiecie Märkisch-Oderland, położonym pomiędzy Berlinem, a granicą Polski.

Zenek kłamie w „Polityce”

Koalicja antyłowiecka „Niech Żyją” w zeszłym tygodniu rzuciła do walki wszystkie siły. Z ukrycia wyszedł nawet Zenon Kruczyński, który tym razem kłamał na temat myśliwych w tygodniku „Polityka”.

Yellowstone nie potrafi zarządzać b...

Stan Montana pozywał Park Narodowy Yellowstone, ponieważ populacja bizonów cały czas rośnie i jest coraz większym zagrożeniem dla hodowców bydła.

Klęska Dorożały

Parlament wyrzucił do kosza projekt Polski 2050 wprowadzający okresowe badania lekarskie i psychologiczne dla myśliwych.