piątek, 18 października, 2024
Strona głównaAktualnościSystem ostrzegania o niedźwiedziach

Autor

System ostrzegania o niedźwiedziach

Japonia testuje nowy system ostrzegania przed niedźwiedziami. W ciągu ostatniego roku drapieżniki zabiły sześć osób, a ponad 200 zostało rannych.

Celem pilotażowego projektu, który jest realizowany w środkowej Japonii będzie monitorowanie przekazu na żywo z rządowych, miejskich i prywatnych kamer bezpieczeństwa, aby identyfikować niedźwiedzie poruszające się w pobliżu zamieszkałych obszarów i natychmiast wysyłać ostrzeżenia do obywateli.

Systemem zarządzać będzie sztuczna inteligencja, więc ma również śledzić ruch niedźwiedzi i przewidywać ich przyszłe miejsca pobytu. Jeśli nowe oprogramowanie się sprawdzi, zostanie wdrożone w innych częściach kraju, w których występują niedźwiedzie.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy niedźwiedzie zaatakowały ponad 200 osób. Sześć nie przeżyło, co jest niechlubnym rekordem…

Eksperci uważają, że powodem ataków jest brak naturalnego pożywienia i stały proces wyludniania się wsi. Niedźwiedzie coraz częściej penetrują opuszczone miejscowości i kiedy spotykają człowieka atakują.

Niedźwiedzie w Japonii są gatunkami chronionymi. Największym zagrożeniem jest dla nich utrata siedlisk i nielegalne zabijanie, które jest wynikiem coraz większej skali konfliktów. Niestety tego problemu sztuczna inteligencja nie umie rozwiązać…

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.