środa, 13 listopada, 2024

Autor

Rusza machina

Wniosek o zmianę stanu ochrony wilka jest wynikiem znaczącego wzrostu populacji na poziomie europejskim oraz negatywnego wpływu na hodowlę zwierząt gospodarskich. W uzasadnieniu podkreślono, że niekontrolowany wzrost dużych drapieżników w połączeniu z kryzysem gospodarczym ma poważne konsekwencje dla rolników i hodowców.

Reklama

Coraz większa populacja wilka prowadzi do stopniowego porzucania pastwisk – szczególnie w górach. To spowoduje utratę cennych siedlisk i w efekcie negatywnie wpłynie na bioróżnorodność i ochronę przyrody. Takie zmiany będą mieć również wpływ na działalność sektora turystycznego, gdzie ludność jest uzależniona od tego źródła dochodów.

Zmiana statusu ochronnego wilka, w odniesieniu do gatunku, który nie jest już zagrożony wyginięciem, jest logiczną konsekwencją skutecznej ochrony. Eurodeputowani, którzy podpisali się pod wnioskiem są za umożliwieniem państwom członkowskim i władzom lokalnym ochrony najbardziej dotkniętych sektorów.

Reklama

Nadmierna ochrona – z którą mamy obecnie do czynienia – nie tylko stwarza problemy hodowcom, ale paradoksalnie ma bardzo negatywny wpływ na wilki. Coraz częściej dochodzi do hybrydyzacji z psem domowym, ale również do trucia poprzez wykładanie zatrutych przynęt.

Zdaniem Eurodeputowanych teraz potrzebny jest zdrowy rozsądek!

Reklama
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wirus dziesiątkuje populację szarak...

W zachodnich landach Niemiec (Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii) szybko rośnie liczba zakażonych królików i zajęcy. Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) apeluje do myśliwych o usuwanie chorych i padłych zwierząt.

Zakaz… myślenia?

Będzie utrudniony powrót z myśliwskiego przedłużonego weekendu. Władza wprowadza zakaz noszenia broni w Warszawie. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo posiadaczy broni, choć nikt władzy o taką troskę nie prosił!

Bicie piany w ministerstwie

Jeśli ktoś ma siłę i obejrzy kolejne posiedzenie zespołu do spraw „reformy” łowiectwa podsekretarza Dorożały - nie powinien mieć wątpliwości, jaki jest prawdziwy cel tych spotkań…

Piotr Załęski 1941 – 2024

Z wielkim żalem zawiadamiam, że zmarł Piotr Załęski autor książek i artykułów zamieszczanych między innymi na łamach „Łowca Polskiego”.

Lasy społeczne – co się kryje...

Wygląda na to, że przy biernej postawie leśników, Dorożała i reszta naszej zielonej bolszewi, pod pięknie brzmiącym hasłem „przywracamy lasy społeczeństwu”, zamierza zniszczyć polskie lasy.

Przywrócenie samorządności

Parlamentarzyści Polskiego Stronnictwa Ludowego złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy łowieckiej, który przywróci myśliwym prawo wyboru władz oraz pozwoli samodzielnie uchwalać Statut Polskiego Związku Łowieckiego.