wtorek, 8 października, 2024

Autor

Polska z wirusem

Jest pierwsza dobra wiadomość. W skali Europy liczba dzików – które zachorowały na afrykański pomór świń – spadła o prawie połowę w 2022 roku. Obecnie śmiertelny wirus występuje w 11 krajach Unii Europejskiej.

Niestety pojawia w kolejnych krajach. W styczniu 2022 r. po raz pierwszy został wykryty w Macedonii u świń domowych, a wśród dzików we Włoszech. Pod koniec roku ponownie pojawił się w Czechach…

W zeszłym roku zgłoszono w sumie 374 ognisk u świń domowych i 7137 u dzików. Szczyt zachorowań był w 2020 roku, a przez dwa ostatnie lata obserwujemy tendencję spadkową, co prawdopodobnie jest podyktowane stałym redukowaniem dzików na zagrożonych terenach.

Największym problemem, z którym cały czas nie możemy sobie poradzić to stałe utrzymywanie się wirusa, nawet przy niskim zagęszczeniu dzików. Afrykański pomór świń jest nieustannie przenoszony przez człowieka, ale również rozprzestrzenianie się w sposób naturalny – między trzy, a dwanaście kilometrów na rok.

Polska od 2018 roku jest krajem o największej liczbie przypadków zachorowań wśród dzików. W sumie przez dziewięć lat mieliśmy ich ponad 15 tysięcy. Na drugim miejscu są Węgry gdzie było 8 tysięcy ognisk, ale ani jednego w chlewniach, co może świadczyć o przestrzeganiu zasad bioasekuracji przez węgierskich rolników…

Bez wątpienia liderem w zwalczaniu ASF są Czesi i Belgowie, gdzie bardzo szybko udało się opanować zarazę. U naszych południowych sąsiadów pierwszy raz wykryto wirusa w 2017 roku. Czeskie służby weterynaryjne zlikwidowały ognisko w ciągu dwóch lat. W grudniu 2022 znaleziono jednak truchło chorego dziką, który prawdopodobnie przywędrował z Polski…

Wdrożono sprawdzone metody, czyli bardzo szeroką strefę ochronną, gdzie rolnicy mają obowiązek natychmiastowego ubicia świń oraz prowadzone są przeszukiwania lasów, aby odnaleźć i zutylizować padłe dziki. Czesi mają nadzieję opanować zarazę przed szczytem roznoszenia wirusa przez dziki, który zawsze występuje latem.

Nasza mapa wygląda słabo. W 2022 roku potwierdzono 2113 chorych dzików. W 2023 jest ich już prawie 100…
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

W „Gospodzie pod Dębem” ekosi nie b...

Myśliwi po raz kolejny udowodnili, że potrafią w jednym szeregu razem z wojskiem i strażakami walczyć z żywiołem, jakim jest powódź. Przeciwników polowań na wałach nikt nie widział.

W obronie koniecznej

Trzej młodzi myśliwi polujący na kaczki zostali otoczeni przez watahę wilków. Musieli się bronić i zabić objętego ochroną drapieżnika.

Rozliczanie komisarzy

Łowczy okręgowy z Bielska Białej Grzegorz Siwiec robi z siebie ofiarę. Główny Rzecznik Dyscyplinarny postawił mu zarzut o łamanie prawa łowieckiego.

Dzień Szóstaka

Sklep myśliwski „Szóstak” w najbliższy weekend zaprasza myśliwych do Wielunia. Czeka na Was wiele atrakcji, spotkań i pokazów.

Nowy prezydent FACE

W zeszłym tygodniu przedstawiciele europejskich związków łowieckich, którzy reprezentują ponad 7 milionów myśliwych, spotkali się w Brukseli. Podczas Zgromadzenia Ogólnego FACE dokonano wyboru nowego prezesa FACE.

Bajki o wilkach

Wbrew opiniom organizacji pseudoekologicznych liczba ataków wilków na zwierzęta gospodarskie wzrasta po wprowadzeniu zakazu odstrzału.