środa, 2 kwietnia, 2025

Autor

Polska z wirusem

Jest pierwsza dobra wiadomość. W skali Europy liczba dzików – które zachorowały na afrykański pomór świń – spadła o prawie połowę w 2022 roku. Obecnie śmiertelny wirus występuje w 11 krajach Unii Europejskiej.

Reklama

Niestety pojawia w kolejnych krajach. W styczniu 2022 r. po raz pierwszy został wykryty w Macedonii u świń domowych, a wśród dzików we Włoszech. Pod koniec roku ponownie pojawił się w Czechach…

W zeszłym roku zgłoszono w sumie 374 ognisk u świń domowych i 7137 u dzików. Szczyt zachorowań był w 2020 roku, a przez dwa ostatnie lata obserwujemy tendencję spadkową, co prawdopodobnie jest podyktowane stałym redukowaniem dzików na zagrożonych terenach.

Reklama

Największym problemem, z którym cały czas nie możemy sobie poradzić to stałe utrzymywanie się wirusa, nawet przy niskim zagęszczeniu dzików. Afrykański pomór świń jest nieustannie przenoszony przez człowieka, ale również rozprzestrzenianie się w sposób naturalny – między trzy, a dwanaście kilometrów na rok.

Polska od 2018 roku jest krajem o największej liczbie przypadków zachorowań wśród dzików. W sumie przez dziewięć lat mieliśmy ich ponad 15 tysięcy. Na drugim miejscu są Węgry gdzie było 8 tysięcy ognisk, ale ani jednego w chlewniach, co może świadczyć o przestrzeganiu zasad bioasekuracji przez węgierskich rolników…

Reklama

Bez wątpienia liderem w zwalczaniu ASF są Czesi i Belgowie, gdzie bardzo szybko udało się opanować zarazę. U naszych południowych sąsiadów pierwszy raz wykryto wirusa w 2017 roku. Czeskie służby weterynaryjne zlikwidowały ognisko w ciągu dwóch lat. W grudniu 2022 znaleziono jednak truchło chorego dziką, który prawdopodobnie przywędrował z Polski…

Wdrożono sprawdzone metody, czyli bardzo szeroką strefę ochronną, gdzie rolnicy mają obowiązek natychmiastowego ubicia świń oraz prowadzone są przeszukiwania lasów, aby odnaleźć i zutylizować padłe dziki. Czesi mają nadzieję opanować zarazę przed szczytem roznoszenia wirusa przez dziki, który zawsze występuje latem.

Nasza mapa wygląda słabo. W 2022 roku potwierdzono 2113 chorych dzików. W 2023 jest ich już prawie 100…
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Niemy zjazd

XXV, a właściwie XXVI Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego za nami. Przez dwa dni ponad 260 delegatów siedziało w hotelu i generalnie milczało.

Krajowy Zjazd Delegatów

To miejsce na dyskusję na temat wyzwań, jakie stoją przed myśliwymi w XXI wieku oraz budowania strategii, która obroni łowiectwo.

Drugi termin – oszukiwanie de...

Znacie to powiedzenie - najpierw stwarzamy problem, a potem go bohatersko rozwiązujemy. Pasuje jak ulał do propozycji Naczelnej Rady Łowieckiej, która chce obniżyć kworum na Walnych Zgromadzeniach Kół.

Debata o ustroju PZŁ

Samorządność coraz bliżej. Podczas sejmowej podkomisji rozgorzała bardzo gorąca dyskusja i do projektu nowelizacji ustawy łowieckiej wróciły narzędzia nadzorcze.

Sabotowanie walki z ASF

Podsekretarza Dorożała sabotuje działania inspekcji weterynaryjnej i od czterech miesięcy nie pozwala przeszukać Drawieńskiego Parku Narodowego.

Znieważanie myśliwych, delegatów i ...

Im bardziej wgryzam się w materiały na najbliższy Krajowy Zjazd Delegatów tym bardziej jestem zaskoczony, a nawet oburzony poczynaniami Naczelnej Rady Łowieckiej.