sobota, 12 października, 2024
Strona głównaAktualnościPanika na półwyspie

Autor

Panika na półwyspie

Afrykański pomór świń uderza w serce włoskiej hodowli wieprzowiny. Stowarzyszenia rolników mówią o narodowej katastrofie i wzywają rząd do użycia armii.

Sytuacja wymyka się spod kontroli. Populację dzików we Włoszech szacuje się dwa miliony. Pierwszy przypadek ASF miał miejsce w styczniu 2022 roku. W ciągu półtora roku wirus rozprzestrzenił się w siedmiu regionach.

Panikę wywołała jednak dopiero informacja przekazana 23 czerwca, w której służby weterynaryjne potwierdził znalezienie truchła dzika zakażonego wirusem w południowo-zachodniej Lombardii.

Rząd wydał dekret z mocą ustawy, który przewiduje jeszcze szersze kompetencje dla specjalnego komisarza, który ma koordynować działania służb weterynaryjnych w celu wyeliminowania ASF. Będzie odpowiedzialny za napisanie „nadzwyczajnego planu redukcji dzików na szczeblu krajowym i regionalnym”.

W wielu tekstach i wypowiedziach włoskich polityków przewija się, że wojsko zostanie wykorzystane do poszukiwania padłych dzików, a drony będą wykorzystane do monitorowania aktywności i przemieszczania się dziczych watah…

Nikogo nie powinna dziwić panika. Hodowla trzody chlewnej jest jednym z filarów włoskiej hodowli zwierząt, a roczna sprzedaż produktów oscyluje na poziomie 11 miliardów euro. W branży pracuje 70 000 osób. Obecnie prawie 90 procent włoskiej hodowli trzody chlewnej koncentruje się we wspomnianej Lombardii…

Doskonale widać, że Włosi nie mają żadnej strategii walki z wirusem. Wszystko wskazuje, że wirus rozleje się po całym półwyspie.

Nic nie dała zmiana prawa i możliwość strzelania do dzików na swoim gruncie, jaką kilka lat temu dano rolnikom. Problem z redukcją włoskiej populacji leżał w przepisach i podejściu władz do łowiectwa…

Wielkim rezerwuarem dla dziczej populacji były tereny wokół miast, gdzie aktywiści sprzeciwiali się odławianiu oraz ich zabijaniu. Drugim problemem były rezerwaty przyrody, w których nie wolno polować włoskim myśliwym.

Zarówno miasta jak i tereny chronione stanowią doskonale miejsca do rozrodu. Jeśli szacunki o dwumilionowej populacji są prawdziwe, to dzisiaj Włosi nie mają żadnych szans na opanowanie wirusa!

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.

Alarm bombowy dla miasta Warszawy

Dzisiaj przetestowano w stolicy system ostrzegania mieszkańców przed nalotem bombowym, a w tym samym czasie podsekretarz Dorożała deprecjonuje część systemu obrony cywilnej!

Zaatakował i zabił

W sobotę 5 października na Słowacji niedźwiedź zaatakował i zabił grzybiarza. To kolejny śmiertelny przypadek na Słowacji. Tym razem ofi...

W „Gospodzie pod Dębem” ekosi nie b...

Myśliwi po raz kolejny udowodnili, że potrafią w jednym szeregu razem z wojskiem i strażakami walczyć z żywiołem, jakim jest powódź. Przeciwników polowań na wałach nikt nie widział.

W obronie koniecznej

Trzej młodzi myśliwi polujący na kaczki zostali otoczeni przez watahę wilków. Musieli się bronić i zabić objętego ochroną drapieżnika.