piątek, 18 października, 2024
Strona głównaAktualnościOpracowano szczepionkę na ASF

Autor

Opracowano szczepionkę na ASF

Szczepionka ma zostać wyprodukowana na podstawie badań przeprowadzonych przez laboratorium ANSES Ploufragan-Plouzané-Niort. Według oświadczenia – francuskiej agencji do spraw bezpieczeństwa żywności – pierwsze wyniki są obiecujące i otwierają drogę do skutecznej walki z wirusem ASF.

Naukowcy wydziału wirusologii i immunologii podczas monitorowania skutków inaktywacji wirusa przypadkowo odkryli, że nowy szczep powoduje jedynie łagodną gorączkę u zakażonych zwierząt. Zespół przeprowadził serię badań z użyciem tego sztucznie otrzymanego żywego wirusa, które potwierdziły pierwsze wyniki.

Jednocześnie odkryto, że zakażone świnie rozwijają odpowiedź immunologiczną zaledwie dwa tygodnie po szczepieniu, co pozwala im oprzeć się zakażeniu wirusem ASF. Naukowcy z ANSES kontynuowali prace nad nowym szczepem, szczególnie w celu umożliwienia namnażania się w liniach komórkowych wytwarzanych in vitro. To posunięcie okazało się sukcesem i otwiera możliwość produkcji szczepionki na dużą skalę.

Badania wciąż trwają, szczególnie w celu upewnienia się, że ten nowy szczep nie będzie miał możliwości mutacji w formę zjadliwą. Szczepionka opracowana przez naukowców z ANSES ma tę zaletę, że NIE została wyprodukowana za pomocą inżynierii genetycznej, co ułatwia zatwierdzenie jej stosowania w środowisku naturalnym.

Dziki będą pierwszym celem, ponieważ obecność wirusa w ich populacji stanowi zagrożenie dla ferm trzody chlewnej. Szczepienie będzie można przeprowadzić bardzo szybko, bo francuskie laboratorium pracowało równocześnie nad metodą podawania domięśniowego jak i doustnego z przynętą.

Aby te odkrycia doprowadziły do produkcji szczepionek, muszą być możliwe do przeniesienia do weterynaryjnego przemysłu farmaceutycznego. W tym celu francuskie laboratorium złożyło już odpowiedni wniosek patentowy.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.

Alarm bombowy dla miasta Warszawy

Dzisiaj przetestowano w stolicy system ostrzegania mieszkańców przed nalotem bombowym, a w tym samym czasie podsekretarz Dorożała deprecjonuje część systemu obrony cywilnej!