piątek, 18 października, 2024

Autor

Komisja odpowiada

Pierwszego lipca Komisja Europejska odpowiedziała na pytanie postawione przez członków intergrupy łowieckiej Parlamentu Europejskiego potwierdzając zamiar przyjęcia definicji „mokradeł” zapisanej w konwencji z Ramsaru. Niestety KE błędnie interpretuje zawarty tam zapis, że: „każdy obszar tymczasowo pokryty wodą jest mokradłem, niezależnie od jego wielkości”

Celem porozumienia – zawartego w 1971 roku – była ochrona i utrzymanie w niezmienionym stanie obszarów określanych jako „wodno-błotne”, które zamieszkują lub okresowo wykorzystują ptaki. Konwencja wyznaczyła 40 typów cennych obszarów, które obejmują bagna, torfowiska, zbiorniki naturalne lub sztuczne, stałe lub okresowe, stojące lub płynące, słodkie lub słone, oraz wody morskie.

Jak widać chodziło o ochronę wszystkich cennych siedlisk, których ochrona powinna być kluczowa. Wiadomo, że nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu. Niestety zdaniem Komisji Europejskiej „taką definicję będą mogli zastosować zarówno myśliwi jak i funkcjonariusze organów ścigania”.

Nowe prawo, które będzie się opierać na wspomnianej definicji i strefach buforowych wprowadzi tak naprawdę całkowity zakaz stosowania ołowiu na terenie całej Europy. Europejska Federacja Łowiectwa (FACE) oraz Europosłowie, którzy walczą o nasze prawa mają już pewność, że bitwa będzie się toczyć na sali Parlamentu, dlatego wszyscy intensywnie pracują, aby przekonać większość parlamentarzystów do odrzucenia tego szkodliwego prawa.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.

Alarm bombowy dla miasta Warszawy

Dzisiaj przetestowano w stolicy system ostrzegania mieszkańców przed nalotem bombowym, a w tym samym czasie podsekretarz Dorożała deprecjonuje część systemu obrony cywilnej!