piątek, 18 października, 2024
Strona głównaAktualnościJeleń - przerażający wynik

Autor

Jeleń – przerażający wynik

Analiza 1110 próbek dała przerażający wynik. „Tylko w dwóch przypadkach populacja licząca ponad 500 sztuk jest różnorodna genetycznie, co chroni przed chowem wsobnym.” Poinformował Niemiecki Związek Łowiecki (DJV).

Prawie wszystkie badane populacje są odizolowane od siebie, a wymiana genów jest bardzo niska. W związku z tym chów wsobny jest bardzo częstym zjawiskiem (kojarzy się przyrodnie rodzeństwo lub rodzic i dziecko).

Obszary „wolne od jeleni” to główna przyczyna postępującej degeneracji, co ma negatywny wpływ na kondycję poszczególnych zwierząt, a tym samym na całą populację. Skrócenie żuchwy to bezpośredni skutek chowu wsobnego w bardzo odizolowanych populacjach jeleni bytujących w Szlezwiku-Holsztynie i Hesji.

Opierając się na wynikach najnowszych badań Niemiecki Związek Myśliwych wzywa polityków do przeprowadzenia federalnego programu budowania korytarzy ekologicznych i przeznaczenia na ten cel, co najmniej 50 milionów euro rocznie. Obecnie brakuje, co najmniej 10 przejść nad szlakami komunikacyjnymi, aby ponownie połączyć siedliska jeleni oraz innych zagrożonych gatunków.

DJV zawnioskował, aby „obszary wolne” od jeleni w południowo-zachodnich Niemczech zostały natychmiast zlikwidowane, ponieważ stanowią dwukrotnie większą przeszkodę w wymianie genów niż brak korytarzy ekologicznych.

Zdaniem naukowców sytuacja niemieckich jeleni jest obecnie jeszcze gorsza niż na wyspie Rum w Szkocji. To efekt ingerowania leśników i prywatnych właścicieli lasów w przyrodę – dla których produkcja desek jest głównym priorytetem.

Lasu nie można traktować jak plantacji choinek i eliminować „niepożądane” gatunki. Niemiecko-austriacka strategia hodowli lasu okazała się wyjątkowo szkodliwa i odpowiada za utratę bioróżnorodności. Środowisko myśliwych od wielu lat apeluje, aby tak zwane użytki ekologiczne stanowiły, co najmniej 20 procent powierzchni w naszych lasach państwowych.

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.