piątek, 18 października, 2024
Strona głównaAktualnościDziki zjadły cietrzewie

Autor

Dziki zjadły cietrzewie

Na poligonie w Libawie – gdzie dawniej stacjonowały rosyjskie wojska – nie zobaczymy już cietrzewi. Zdaniem czeskich badaczy do wyginięcia cietrzewi prawdopodobnie przyczyniła się zbyt liczna populacja dzików, których wielkim przysmakiem są jaja ptaków gniazdujących na ziemi.

W 2011 zaobserwowano tam jeszcze 15 kogutów, ale pięć lat później tokowało już tylko trzy. Przez ostatnie dwa lata nie zaobserwowano ani jednego osobnika…

Głównym powodem wyginięcia cietrzewi nie były polowania – co często powtarzają przeciwnicy łowiectwa – ale utrata siedlisk. Odizolowane populacje nie miały wielkich szans na przetrwanie.

Pomimo redukcji drapieżników i ochrony siedlisk znikają nam kolejne „kropki” na mapach występowania cietrzewi. W kilku miejscach prowadzone są projekty wsiedlania, ale jeśli wypuszcza się je do środowiska, w którym bytuje zbyt liczna populacja dzików, to efekty tych introdukcji są mizerne.

Wielu myśliwych nie dostrzega tej prostej zależności, ale w polnych łowiskach jeśli występują dziki nie będzie zwierzyny drobnej. Dzięki naukowcom, którzy prowadzą badania wiemy, że wataha dzików jednej nocy potrafi przemierzyć nawet 20 kilometrów!

Ich areał osobniczy nie jest wielki. Wiosną lochy z warchlakami bytują na terenie 500 hektarów, czyli w okresie lęgów znajdą większość młodych zajęcy i lęgi ptaków, które zakładają gniazda na ziemi. Jeśli mamy w łowisku dziki nie będzie tam licznej populacji szaraków, ale również kuropatw, bażantów, kaczek, czajek, bekasów, a nawet skowronków…

Dziki w okresie lęgowym dokładnie przeczesują tereny, gdzie ptaki zakładają swoje gniazda. Fot. Shutterstock
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.