piątek, 18 października, 2024

Autor

Dramatyczny apel

Pierwsze negatywne symptomy w okręgu szczecińskim było już widać kilka lat temu. Coraz większe szkody w uprawach rolnych potęgowały konflikt z rolnikami. Jedynym rozwiązaniem było zwiekszenie odstrzału dzików o 100 procent.

Niestety nawet tak radykalne zwiększenie planów nie pomogło. Wielkołanowe uprawy kukurydzy ściągały dziki jak magnes i poziom szkód cały czas się zwiększał.

Tegoroczny zakaz organizowania polowań zbiorowych może być gwoździem do trumny dla najzasobniejszych w zwierzynę obwodów łowieckich. Pierwszym ciosem zadanym kołom – których budżety opierają się na polowaniach komercyjnych – było wiosenne zamknięcie granic.

Wszystkie grupy musiały odwołać swoje przyjazdy na majowe rogacze. Po cichu myślano, że Duńczycy odwiedzą nasz kraj podczas wakacji, ale nie udało się odrobić strat. Ogólnoświatowy kryzys całkowicie pokrzyżował plany.

W efekcie wiele kół łowieckich musiało sięgnąć po rezerwy, które jednak szybko topnieją. Niestety nikt nie interesuje się ich losem i na nikogo nie mogą liczyć. Prawdopodobnie nawet władze PZŁ nie mają świadomości, że w dziewięciu okręgach położonych na północy i zachodzie kraju strzela się połowę rocznego planu dzików oraz jeleni.

W takich obwodach brak możliwości organizowania polowań zbiorowych to nie tylko dziura w budżecie, ale również poważne problemy z wykonaniem planu odstrzału, więc kolejne koszty związane z karami i widmo katastrofalnego wzrostu szkód na wiosnę!

Pod apelem podpisało się sześć kół łowieckich, które w tym sezonie wypłaciły już dwa miliony odszkodowań rolnikom. Niestety pozostało im do wypłacenia jeszcze ponad dwa i pół miliona! Jeśli pomorscy myśliwi stracą nadzieję i ogłoszą upadłość straty będzie musiał pokryć PZŁ, a budżet naszego związku nie jest w stanie udźwignąć takich kosztów!

Zarząd Główny PZŁ – który nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej zabronił organizowania zbiorówek – kilka dni temu poinformował na swojej stronie internetowej, że zwrócił się z pismem do ministrów klimatu i rolnictwa o możliwość wznowienia polowań zbiorowych.

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.

Alarm bombowy dla miasta Warszawy

Dzisiaj przetestowano w stolicy system ostrzegania mieszkańców przed nalotem bombowym, a w tym samym czasie podsekretarz Dorożała deprecjonuje część systemu obrony cywilnej!