piątek, 4 października, 2024
Strona głównaAktualnościDostaniemy zwrot podatku

Autor

Dostaniemy zwrot podatku

Każde koło łowieckie dzierżawiące obwód łowiecki co roku uiszcza czynsz z tytułu dzierżawy. Niestety, większość wydzierżawiających dolicza do ustalonego czynszu 23% podatku VAT. Przez takie działanie koło łowieckie musi płacić dodatkowy podatek, co jest sprzeczne z obowiązującym prawem.

Jeśli proceder trwał kilka lat, to koło łowieckie może mieć nawet kilkanaście tysięcy złotych nadpłaty! Teraz koła łowieckie mogą wystąpić o zwrot nadpłaty. 9 lutego 2021 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał, korzystną dla kół łowieckich, indywidualną interpretację podatkową.

O komentarz w sprawie poprosiliśmy radcę prawnego Grzegorza Sobolaka:

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 lutego 2021 r. jest wyjątkowo korzystna dla kół łowieckich. Dyrektor KIS potwierdził, że czynsz dzierżawny za obwód łowiecki korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług jako grunt przeznaczonych na cele rolnicze. Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień – zwalnia się od podatku dzierżawę gruntów przeznaczonych na cele rolnicze. Natomiast ustawa o podatku od towarów i usług w art. 2 pkt 15 wskazuje, że pod pojęciem działalności rolniczej należy rozumieć także gospodarkę łowiecką.

Oznacza to, że koła łowieckie powinny wezwać do zapłaty wydzierżawiającego, wpisując w wezwaniu kwotę oraz wyznaczając termin w jakim ma nastąpić zwrot pieniędzy. Jeżeli wydzierżawiający nie zapłaci w wyznaczonym terminie, należy złożyć pozew do sądu. Okres przedawnienia wynosi 3 lata, a więc koło może żądać zwrotu nadpłaty za co najmniej 3 lata wstecz – dzięki czemu zwrot może wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych!

Korzystne interpretacje do kół łowieckich:
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 09-02-2021 sygn. 0111-KDIB3-2.4012.889.2020.1.ASZ;
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 16-09-2020 sygn. 0111-KDIB3-2.4012.576.2020.1.ASZ;
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21-08-2020 sygn. 0111-KDIB3-2.4012.490.2020.MGO;

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Rozliczanie komisarzy

Łowczy okręgowy z Bielska Białej Grzegorz Siwiec robi z siebie ofiarę. Główny Rzecznik Dyscyplinarny postawił mu zarzut o łamanie prawa łowieckiego.

Dzień Szóstaka

Sklep myśliwski „Szóstak” w najbliższy weekend zaprasza myśliwych do Wielunia. Czeka na Was wiele atrakcji, spotkań i pokazów.

Nowy prezydent FACE

W zeszłym tygodniu przedstawiciele europejskich związków łowieckich, którzy reprezentują ponad 7 milionów myśliwych, spotkali się w Brukseli. Podczas Zgromadzenia Ogólnego FACE dokonano wyboru nowego prezesa FACE.

Bajki o wilkach

Wbrew opiniom organizacji pseudoekologicznych liczba ataków wilków na zwierzęta gospodarskie wzrasta po wprowadzeniu zakazu odstrzału.

Koniec „zielonych” aktywistów

Adam Wajrak rozdziera szaty i nie przebiera w słowach krytykując premiera, który poparł obniżenie statusu ochrony wilka. Ten „krzyk” aktywistów ma rozmyć winę organizacji pseudoekologicznych za powódź…

Koniec polowań na kaczki

Podsekretarz Dorożała ogłosił dzisiaj, że siedem gatunków ptaków zniknie z „listy łowieckiej”. Tym razem pan Mikołaj chce chronić: słonki, ...