piątek, 18 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościDostaniemy zwrot podatku

Autor

Dostaniemy zwrot podatku

Każde koło łowieckie dzierżawiące obwód łowiecki co roku uiszcza czynsz z tytułu dzierżawy. Niestety, większość wydzierżawiających dolicza do ustalonego czynszu 23% podatku VAT. Przez takie działanie koło łowieckie musi płacić dodatkowy podatek, co jest sprzeczne z obowiązującym prawem.

Jeśli proceder trwał kilka lat, to koło łowieckie może mieć nawet kilkanaście tysięcy złotych nadpłaty! Teraz koła łowieckie mogą wystąpić o zwrot nadpłaty. 9 lutego 2021 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał, korzystną dla kół łowieckich, indywidualną interpretację podatkową.

O komentarz w sprawie poprosiliśmy radcę prawnego Grzegorza Sobolaka:

Reklama

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 lutego 2021 r. jest wyjątkowo korzystna dla kół łowieckich. Dyrektor KIS potwierdził, że czynsz dzierżawny za obwód łowiecki korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług jako grunt przeznaczonych na cele rolnicze. Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień – zwalnia się od podatku dzierżawę gruntów przeznaczonych na cele rolnicze. Natomiast ustawa o podatku od towarów i usług w art. 2 pkt 15 wskazuje, że pod pojęciem działalności rolniczej należy rozumieć także gospodarkę łowiecką.

Oznacza to, że koła łowieckie powinny wezwać do zapłaty wydzierżawiającego, wpisując w wezwaniu kwotę oraz wyznaczając termin w jakim ma nastąpić zwrot pieniędzy. Jeżeli wydzierżawiający nie zapłaci w wyznaczonym terminie, należy złożyć pozew do sądu. Okres przedawnienia wynosi 3 lata, a więc koło może żądać zwrotu nadpłaty za co najmniej 3 lata wstecz – dzięki czemu zwrot może wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych!

Reklama

Korzystne interpretacje do kół łowieckich:
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 09-02-2021 sygn. 0111-KDIB3-2.4012.889.2020.1.ASZ;
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 16-09-2020 sygn. 0111-KDIB3-2.4012.576.2020.1.ASZ;
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21-08-2020 sygn. 0111-KDIB3-2.4012.490.2020.MGO;

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Czekamy na trupa

W ciągu kilkunastu ostatnich dni miały miejsce trzy ataki wilków na ludzi. Politycy nie dostrzegają zagrożenia i bezczynnie czekają na tragedię.

Czerwona kartka dla celebryty

Marcin Możdżonek kolejny raz potwierdził, że nie dorósł do funkcji prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej. Wsparł Mentzena czym szkodzi wszystkim myśliwym.

Działanie na szkodę myśliwych

Atakowanie Urszuli Pasławskiej i nazywanie skandalem przerwy w obradach komisji środowiska jest dowodem, że funkcja prezesa rady przerosła Marcina Możdżonka.

Ministra kontra Możdżonek

Mikołaj Dorożała na posiedzeniu podkomisji został sponiewierany przez Marcina Możdżonka. Paulina Hennig-Kloska zdjęła z boiska swojego podsekretarza i osobiście znokautowała prezesa NRŁ.

Niemy zjazd

XXV, a właściwie XXVI Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego za nami. Przez dwa dni ponad 260 delegatów siedziało w hotelu i generalnie milczało.

Krajowy Zjazd Delegatów

To miejsce na dyskusję na temat wyzwań, jakie stoją przed myśliwymi w XXI wieku oraz budowania strategii, która obroni łowiectwo.