piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaNaturaJeleń w Busie

Autor

Jeleń w Busie

Tym razem pasażerowie przeżyli, ale takie wypadki uświadamiają jak niebezpieczne może być spotkanie z jeleniem na drodze. Zdarzenie ma również szerszy kontekst.

Reklama

W Hiszpanii organizacje antyłowieckie domagają się ograniczania polowań, a myśliwi przedstawiają argumenty, że redukowanie jeleni jest zasadne zarówno ze względów społeczno-ekonomicznych, jak i dla zapewnienia równowagi w środowisku.

Tym razem hiszpańscy myśliwi są bardzo dobrze przygotowani do dyskusji. Wskazują, że wysoki stan populacji jeleni poważnie zagraża parkom narodowym.

Reklama

Przygotowany raport – przez uniwersytet w Estremadurze i Kastylii-La Mancha – w 2018 roku na temat sytuacji społeczno-gospodarczej obszarów wokół parku narodowego Monfragüe ujawnił bardzo niepokojące dane. 14 gmin straciło 2% ludności w ciągu ostatnich 10 lat, wzrosło bezrobocie i nastąpił spadek dochodów. To ciekawe dane szczególnie kiedy nasi obrońcy przyrody wzywają do tworzenie nowych parków narodowych.

Myśliwi w Hiszpanii podkreślają, że polowania są nadal istotną działalnością na tych obszarach. Dając dochód i zatrudnienie oraz narzędzia zarządzania środowiskiem.

Reklama
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wirus dziesiątkuje populację szarak...

W zachodnich landach Niemiec (Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii) szybko rośnie liczba zakażonych królików i zajęcy. Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) apeluje do myśliwych o usuwanie chorych i padłych zwierząt.

Lasy społeczne – co się kryje...

Wygląda na to, że przy biernej postawie leśników, Dorożała i reszta naszej zielonej bolszewi, pod pięknie brzmiącym hasłem „przywracamy lasy społeczeństwu”, zamierza zniszczyć polskie lasy.

„Ożywić Pola” – szkoła w natu...

Fundamentem akceptacji dla łowiectwa jest edukacja dzieci i młodzieży, co doskonale rozumieją Brytyjczycy…

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.