piątek, 18 października, 2024
Strona głównaStrzelectwoZ loftkami na dziki

Autor

Z loftkami na dziki

W 30 francuskich departamentach ponownie został dopuszczony śrut do polowań na dziki.

Zmiana prawa jest szeroko komentowana przez myśliwych. Strzelanie z loftek do zwierzyny grubej zakazano we Francji w 1986 roku. Można ich było używać tylko na bardzo krótkich dystansach (maksymalnie 25 metrów), ale były powodem wielu wypadków, ponieważ śruciny o średnicy powyżej 5 minimetrów mają dużą energię i rykoszetują.

Zmiana prawa we Francji jest konsekwencją braku pomysłu na redukcję dzików, których jest coraz więcej. Z tego powodu władze wszelkimi sposobami próbują zachęcić i ułatwić polowanie…

Amunicję śrutową do polowań na dziki cały czas używają Włosi. Powodem jest fakt, że zdecydowana większość myśliwych polujących w Europie południowej nie posiada broni gwintowanej, a ich głównym zainteresowaniem są ptaki.

Przed II wojną światową loftki używane były powszechnie do strzelania z niewielkiej odległości do wilków i rzadziej do saren oraz dzików. Choć w opowiadaniach myśliwskich znajdziemy relacje, że również były stosowane podczas polowań na głuszce, które udawało się ustrzelić nawet z 80 metrów…

We wczesnych latach powojennych polskie prawo dopuszczało użycie loftek jedynie do polowania na wilki, rysie i dzikie gęsi. Obecnie zabronione jest wykonywanie polowań przy użyciu śrutu o średnicy powyżej 4,5 mm i dlatego każdy śrut o większej średnicy traktowany jest jako loftka.

Amunicja wypełniona grubym śrutem cechuje się wysokim przebiciem, ale słabym pokryciem celu, co skutkuje częstym uchodzeniem postrzelanej zwierzyny na znaczne odległości i to było głównym powodem ich zakazania.

Warto jednak zaznaczyć, że wielu zawodowych myśliwych, którzy organizują w Afryce łowy na lamparty dochodząc postrzałki zabierają automat śrutowy załadowany właśnie loftkami. Jak widać w przypadku, kiedy życie i zdrowie myśliwego jest realnie zagrożone 38 śrucin o średnicy pięciu milimetrów potrafi skuteczniej zatrzymać atak rannego kota niż kula wystrzelona z broni gwintowanej.

Francuskie portale komentujące nowe przepisy kładą szczególny nacisk na bezpieczeństwo. Zalecają używanie śrutu wyłącznie podczas zbiorówek, do 25 metrów i najlepiej z ambon…

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Nie jesteśmy terrorystami!

Ostatni atak islamskiego terrorysty w Solingen - który zabił trzy osoby, a pięć ranił - przyspieszył prace nad wprowadzeniem „pakietu bezpi...

Więzienie za scyzoryk

W ramach walki z przestępczością Dania zaostrzyła prawo Za posiadanie noża w miejscu publicznym można trafić na 40 dni do więzienia. Tra...

Fenix na łowach

Wybierając się na polowanie zabieramy broń, amunicję, nóż oraz latarkę, która dzisiaj zapewnia moc szperacza i mieści się w każdej kieszeni...

Eksplozja na polowaniu

Strzelanie z amunicji starszej niż 10 lat jest nieodpowiedzialne i może prowadzić do trwałego uszkodzenia broni, kalectwa, a nawet śmierci.

Czesi zmieniają ustawę o broni

Po tragedii w Pradze czeski parlament nowelizuje ustawę o broni i amunicji. Osoby ubiegające się o pozwolenie na broń będą przechodzić badania psychologiczne.

Modułowy Sauer 505

Od ponad 270 lat JP SAUER & SOHN towarzyszy myśliwym. Najnowszy model 505 został zaprezentowany na targach w Dortmundzie.