sobota, 19 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościUtracone siedliska

Autor

Utracone siedliska

W tym miesiącu Komisja Europejska ma przedstawić długo oczekiwany projekt ustawy, który będzie zobowiązywał kraje Unii Europejskiej do odtworzenia cennych siedlisk przyrody. FACE uważa ten wniosek za kluczowy w strategii UE na rzecz przywrócenia różnorodności biologicznej.

Siedem milionów europejskich myśliwych aktywnie uczestniczy w przywracaniu siedlisk na własny koszt. Ogólnoeuropejski projekt finansowany ze środków unijnych ma dużą szansę uratować gatunki bytujące w środowisku rolniczym i wodno-błotnym.

Cel odtworzenia co najmniej 15 procent zdegradowanych ekosystemów do 2020 roku – nie został osiągnięty. Głównym powodem był brak woli politycznej do działania w odpowiedniej skali. Aby uniknąć takiej sytuacji potrzebna jest zmiana prawa, które będzie się koncentrować się na siedliskach, a nie na ochronie gatunków, ponieważ ta kwestia już jest uregulowana w prawie UE.

Reklama

Strategia ma zawierć jasne wytyczne i cele w zakresie odbudowy ekosystemów do 2030 roku. Priorytetowymi obszarami mają być torfowiska, ekosystemy słodkowodne, grunty rolne z naturalnymi cechami krajobrazu, takimi jak żywopłoty oraz lasy. W odtwarzanie cennych siedlisk na szczeblu niższym niż krajowy muszą się zaangażować lokalne władze oraz myśliwi, leśnicy i rolnicy.

Komentując nadchodzący projekt Torbjörn Larsson – prezes FACE – stwierdził: „To będzie naprawdę przełomowy moment dla ochrony przyrody i kluczowy punkt w naszej Europejskiej Kampanii Myśliwych.”

Reklama
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Myśliwska Wielkanoc

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów zachowania tradycji było i jest nasze dziedzictwo kulinarne.

Czekamy na trupa

W ciągu kilkunastu ostatnich dni miały miejsce trzy ataki wilków na ludzi. Politycy nie dostrzegają zagrożenia i bezczynnie czekają na tragedię.

Czarne chmury nad wilkiem

Komisja Europejska nie oglądając się na zielonych aktywistów obniża status ochrony wilka. Hiszpania nie czeka na zmianę dyrektywy i już przywróciło polowania.

Przekaż 1,5 % na fundację PZŁ

Koleżanki i Koledzy zbliża się czas rozliczenia podatków, co daje możliwość przekazania 1,5 % na „Fundację Hodowli i Reintrodukcji Zwierząt...

Czerwona kartka dla celebryty

Marcin Możdżonek kolejny raz potwierdził, że nie dorósł do funkcji prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej. Wsparł Mentzena czym szkodzi wszystkim myśliwym.

Działanie na szkodę myśliwych

Atakowanie Urszuli Pasławskiej i nazywanie skandalem przerwy w obradach komisji środowiska jest dowodem, że funkcja prezesa rady przerosła Marcina Możdżonka.