sobota, 23 listopada, 2024
Strona głównaNaturaWycieczka na pierzowisko

Autor

Wycieczka na pierzowisko

W powszechnej świadomości gęsi wiosną przylatują z zimowiska i zakładają gniazda. Nasze dotychczasowe obserwacje nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Dopiero dzięki możliwości śledzenia poszczególnych osobników poznajemy biologię tych tajemniczych wędrowców.

Reklama

Bartek Krąkowski ze swoją drużyną każdego roku rozstawia sieci. W sumie zaobrączkował już ponad 600 ptaków, które dały ponad 20 tysięcy odczytów! Ta wiedza jest bezcenna, ale nie daje pełnego obrazu, dlatego dwa lata temu Fundacja Ochrony Głuszca sfinansowała kilkanaście nadajników GPS.

Pracują jeszcze cztery! „Nadają” dwa samce i dwie samice. Jedna „277” w tym roku przystąpiła do lęgów. Jej koleżanka „278” oraz dwóch kolegów „601” „276” szczęśliwie spędziły zimę w gościnnej Wielkopolsce i właśnie odleciało z Kiszkowa na pierzowisko.

Reklama

Wybór miejsca gdzie poszczególne osobniki wymieniają upierzenie jest dla nas całkowitą zagadką. Nasze gęsi najczęściej widywane są w Parku Narodowym Ujście Warty, Zalewie Szczecińskim, wokół niemieckiej wyspy Rugia oraz w Danii i Szwecji.

Jeszcze początkiem maja w okolicy Kiszkowa (Wielkopolska) na stawach i jeziorach bytowało około tysiąca gęgaw. Teraz możemy tam spotkać tylko lęgowe pary z młodymi oraz nieliczne dorosłe osobniki, dla których okoliczne miejscówki wydały się bezpiecznym miejscem na wymianę upierzenia. Nasza „agentka” i dwaj „agenci” postanowiło rozdzielili się. Dzięki nadajnikom wiemy, że jeden z dwuletnich gąsiorów, który przyszedł na świat w Kiszkowie poleciał do Szwecji, a samica i drugi z samców wybrały Niemców. Zdjęcia ilustrują ich majowe trasy przelotu oraz „ruchliwość” lęgowej samicy.

Reklama

Jeśli zaobserwujecie ptaki z obrożą na szyi i będziecie wstanie odczytaj jej numer, bardzo prosimy przysłanie do nas tej informacji lub samodzielne wpisanie na stronie stacji ornitologicznej http://ring.stornit.gda.pl/Stw.aspx

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wirus dziesiątkuje populację szarak...

W zachodnich landach Niemiec (Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii) szybko rośnie liczba zakażonych królików i zajęcy. Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) apeluje do myśliwych o usuwanie chorych i padłych zwierząt.

Lasy społeczne – co się kryje...

Wygląda na to, że przy biernej postawie leśników, Dorożała i reszta naszej zielonej bolszewi, pod pięknie brzmiącym hasłem „przywracamy lasy społeczeństwu”, zamierza zniszczyć polskie lasy.

„Ożywić Pola” – szkoła w natu...

Fundamentem akceptacji dla łowiectwa jest edukacja dzieci i młodzieży, co doskonale rozumieją Brytyjczycy…

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.