niedziela, 20 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościW obronie skowronka

Autor

W obronie skowronka

Niemiecki powiat Rhein-Neckar (Badenia – Wirtembergia) zabronił wypuszczania kotów od 1 kwietnia do 31 sierpnia. Ograniczenie ma obowiązywać do 2023 roku. W tym czasie właściciele domowych kotów muszą ograniczyć „spacery” swoim pupilom, aby zmniejszyć ich negatywny wpływ na bioróżnorodność.

Reklama

Nowe przepisy mają na celu ochronę między innymi skowronka, który aktualnie jest na czerwonej liście i grozi mu wyginięcie w Badenii-Wirtembergii. W okolicach miasta Walldorf w zeszłym roku potwierdzono tylko trzy pary lęgowe tego gatunku.

Większość lęgów jest niszczonych przez koty domowe oraz sroki i wrony. W ubiegłym roku władze powiatu wykładały pułapki żywołowne oraz wspierały odstrzał lisów i krukowatych. Domowe koty swobodnie poruszające się po polach są zatem jednym z czynników, których nie można było wyeliminować, dlatego wprowadzono obostrzenia.

Reklama

Jeśli właściciele kotów naruszą to prawo muszą się liczyć z grzywną w wysokości 500 euro. W przypadku gdy kot zabije skowronka, to kara może wynieść nawet 50 tysięcy euro!

Właściciele kotów mogą wypuszczać swoje zwierzęta, ale muszą udowodnić za pomocą nadajników GPS, że ich kot nie znajdował się w strefach ochronnych utworzonych dla skowronków. Należy to jednak wcześniej uzgodnić z organem ochrony przyrody. Powiat zaleca właścicielom kotów, aby wyprowadzali swoje zwierzęta na smyczy…

Reklama

Organizacje antyłowieckie już protestują przeciwko temu środkowi i zapowiadają, że podejmą kroki prawne. Krytykują, że władze samorządowe prowadzą kampanię, w której straszą kotami.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Myśliwska Wielkanoc

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów zachowania tradycji było i jest nasze dziedzictwo kulinarne.

Czekamy na trupa

W ciągu kilkunastu ostatnich dni miały miejsce trzy ataki wilków na ludzi. Politycy nie dostrzegają zagrożenia i bezczynnie czekają na tragedię.

Czarne chmury nad wilkiem

Komisja Europejska nie oglądając się na zielonych aktywistów obniża status ochrony wilka. Hiszpania nie czeka na zmianę dyrektywy i już przywróciło polowania.

Przekaż 1,5 % na fundację PZŁ

Koleżanki i Koledzy zbliża się czas rozliczenia podatków, co daje możliwość przekazania 1,5 % na „Fundację Hodowli i Reintrodukcji Zwierząt...

Czerwona kartka dla celebryty

Marcin Możdżonek kolejny raz potwierdził, że nie dorósł do funkcji prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej. Wsparł Mentzena czym szkodzi wszystkim myśliwym.

Działanie na szkodę myśliwych

Atakowanie Urszuli Pasławskiej i nazywanie skandalem przerwy w obradach komisji środowiska jest dowodem, że funkcja prezesa rady przerosła Marcina Możdżonka.