wtorek, 1 lipca, 2025
Strona głównaNaturaInwazyjna i agresywna

Autor

Inwazyjna i agresywna

Gęś nilowa jest agresywna i zabija młode kaczki. Dzięki zmianie prawa możemy od tego sezonu eliminować ten gatunek.

Gęś nilowa to wyjątkowo inwazyjny gatunek. Pochodzi z Afryki pod koniec lat 80 ubiegłego wieku został sztucznie introdukowany w Anglii. W 1990 roku brytyjską populację szacowano na 700 – 800 sztuk.

Reklama

Pierwszy potwierdzony przypadek gniazdowania w Polsce zanotowano w 2007 roku. Do tej pory był chroniony, ale w końcu mamy ustawę o Inwazyjnych Gatunkach Obcych (IGO) i możemy eliminować gęsi egipskie przez cały rok!

Na załączonym filmie możecie zobaczyć jak gęś nilowa zabija młode kaczki. Gniazdujące ptaki wykazują wyjątkowo agresywne zachowanie w porównaniu z innymi gatunkami ptactwa wodnego. Atakują i odpędzają między innymi kaczki jeśli uznają, że ich młode są zagrożone

Reklama

Pierwsze przypadki udanych lęgów u naszych zachodnich sąsiadów miały miejsce w 1983 roku. Obecnie rozprzestrzeniły się i bytują we wszystkich landach. Od dziesięciu lat jest gatunkiem łownym w Niemczech i rocznie strzelają ich 30 tysięcy!

Badania niemieckich naukowców potwierdziły, że za bardzo szybkie rozprzestrzenianie tego gatunku odpowiadają lekkie zimy i wysoki sukces lęgowy. Gniazdują praktycznie na każdym zbiorniku wodnym, wypędzając nasze rodzime gatunki.

Reklama

Wzrost populacji gęsi egipskich będzie prowadzić do poważnych konsekwencji. Nie możemy dopuścić do rozprzestrzeniania się tego inwazyjnego gatunku i musimy wykorzystywać każdą okazję do eliminowania gęsi nilowej.

https://www.youtube.com/watch?v=JiLfxzM0HlM&t=45s
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni ignorują wyniki badań

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii udowodniło, że drastyczny spadek liczebności ptaków jest wynikiem presji ze strony drapieżników.

Rycerze w gumofilcach

Nie potrafimy zdefiniować roli łowiectwa w XXI wieku, a jednocześnie gubimy etos i tożsamość, który budowało wiele pokoleń myśliwych.

Moratorium – sabotowanie polowania

Przeciwnicy polowań w całej Europie próbują wprowadzać moratorium na polowania. Ich działania nie mają nic wspólnego z ochroną przyrody – to wyłącznie próba skracania listy gatunków łownych.

Myśliwska zupa grzybowa

Smaku wielu dań nie da się uzyskać bez grzybów. Steki z rogacza, aż proszą się o towarzystwo prawdziwków, a zupa grzybowa, to prawdziwy rarytas w naszej kuchni myśliwskiej.

Myśliwy czy kłusownik

Powszechne użytkowanie termo i noktowizji wywołuje pytanie: czy nowoczesna technika zamieni myśliwych w kłusowników? Dyskusja nabiera tempa i budzi duże kontrowersje w naszym środowisku.

ASF atakuje! Czy Niemcy opanują wir...

Niemcy oficjalne potwierdziły, że afrykański pomór świń (ASF) dotarł do Nadrenii Północnej-Westfalii! W pobliżu miejscowości Kirchhundem myśliwy znalazł padłego dzika, u którego wykryto obecność niebezpiecznego wirusa. Służby weterynaryjne zarządziły przeszukanie terenu i dzięki wykorzystaniu specjalnie wyszkolonych psów tropiących znaleziono kolejne padłe dziki.