sobota, 19 października, 2024

Autor

Ptasia grypa

Choroba podczas jesiennych migracji sieje spustoszenie we wszystkich krajach Europy. W tym sezonie dotarł również do nad Jezioro Galilejskie w Izraelu, gdzie padło już około 5000 żurawi. Przylatuje tam 100 tysięcy żurawi, z których większość zatrzymuje się w Dolinie Hula, która leży na szlaku migracji tych ptaków do Afryki.

Sytuacja nigdy nie była tak poważna. Doświadczamy najsilniejszej epidemii ptasiej grypy. W zeszłym roku wykryto pierwsze przypadki zakażenia ludzi H5N8. W Rosji siedem osób zostało zarażonych w fabryce drobiu, co zostało zgłoszone do Światowej Organizacji Zdrowia.

Według WHO na całym świecie połowa zarażonych – 863 przypadków – zmarła. Większość zakażeń miała miejsce Indonezji, Egipcie i Wietnamie.

Wirus może zmutować jak Covid-19 i stać się kolejną globalną epidemią. Rozprzestrzenianie się ptasiej grypy powinno budzić niepokój.

Wirus ASF został potwierdzony w 124 chlewniach zabito ponad 50 tysięcy świń. Skala ptasiej grypy jest nieporównywalnie większa. Potwierdzonych ognisk mieliśmy w 2021 roku 403, co wymusiło wybicie prawie 14 milionów sztuk drobiu!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.