piątek, 18 października, 2024
Strona głównaAktualnościKolejna Szczepionka

Autor

Kolejna Szczepionka

Zagrożenie chorobami odkleszczowymi od dawna niepokoi myśliwych, wędkarzy, leśników i wszystkie osoby, które aktywnie spędzają czas na łonie przyrody. Borelioza jest najczęstszą chorobą wywoływaną przez kleszcze, która zaraża rocznie 20 000 osób w naszym kraju, choć faktyczna liczba infekcji może być większa. Inne choroby przenoszone przez kleszcze również szybko się rozprzestrzeniają.

W listopadzie zostały opublikowane nowe badania tym razem naukowców z Uniwersytetu Yale, którzy opracowali szczepionkę, która chroni przed boreliozą i może również zapobiegać innym chorobom odkleszczowym. Wykorzystano technologię mRNA, czyli tą która pozwoliła stworzyć szczepionkę na COVID-19. RNA uczy komórki organizmu, jak wytwarzać białko, które wyzwala odpowiedź immunologiczną.

Szczepionki chronią ludzi przed chorobami bez narażania się na potencjalnie poważne konsekwencje zachorowania. Chociaż szczepionki mRNA mogą wydawać się nowe to naukowcy badają je i pracują z nimi od dziesięcioleci.

Nowa szczepionka przeciw kleszczom nie wyzwala odpowiedzi immunologicznej przeciwko konkretnemu patogenowi. Zamiast tego prowokuje szybką reakcję skóry na składniki śliny kleszcza. Ukąszenia kleszcza często pozostają niewykryte przez wiele godzin, a badania wykazały, że im dłużej kleszcz jest wkręcony tym większe jest ryzyko przeniesienia choroby.

Natychmiastowe podrażnienie po ukąszeniu kleszcza może pozwolić ukąszonemu szybko zareagować i usunąć kleszcza, zmniejszając tym samym ryzyko infekcji. W badaniu wykorzystano świnki morskie, którym usunięto kleszcze, gdy pojawiło się zaczerwienienie. Żadna nie zachorowała na boreliozę, a połowa nieszczepionej grupy kontrolnej została zarażona.

Nie podano informacji kiedy nowo opracowana szczepionka przeciwko kleszczom może trafić na rynek.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.