piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościKolejna Szczepionka

Autor

Kolejna Szczepionka

Zagrożenie chorobami odkleszczowymi od dawna niepokoi myśliwych, wędkarzy, leśników i wszystkie osoby, które aktywnie spędzają czas na łonie przyrody. Borelioza jest najczęstszą chorobą wywoływaną przez kleszcze, która zaraża rocznie 20 000 osób w naszym kraju, choć faktyczna liczba infekcji może być większa. Inne choroby przenoszone przez kleszcze również szybko się rozprzestrzeniają.

Reklama

W listopadzie zostały opublikowane nowe badania tym razem naukowców z Uniwersytetu Yale, którzy opracowali szczepionkę, która chroni przed boreliozą i może również zapobiegać innym chorobom odkleszczowym. Wykorzystano technologię mRNA, czyli tą która pozwoliła stworzyć szczepionkę na COVID-19. RNA uczy komórki organizmu, jak wytwarzać białko, które wyzwala odpowiedź immunologiczną.

Szczepionki chronią ludzi przed chorobami bez narażania się na potencjalnie poważne konsekwencje zachorowania. Chociaż szczepionki mRNA mogą wydawać się nowe to naukowcy badają je i pracują z nimi od dziesięcioleci.

Reklama

Nowa szczepionka przeciw kleszczom nie wyzwala odpowiedzi immunologicznej przeciwko konkretnemu patogenowi. Zamiast tego prowokuje szybką reakcję skóry na składniki śliny kleszcza. Ukąszenia kleszcza często pozostają niewykryte przez wiele godzin, a badania wykazały, że im dłużej kleszcz jest wkręcony tym większe jest ryzyko przeniesienia choroby.

Natychmiastowe podrażnienie po ukąszeniu kleszcza może pozwolić ukąszonemu szybko zareagować i usunąć kleszcza, zmniejszając tym samym ryzyko infekcji. W badaniu wykorzystano świnki morskie, którym usunięto kleszcze, gdy pojawiło się zaczerwienienie. Żadna nie zachorowała na boreliozę, a połowa nieszczepionej grupy kontrolnej została zarażona.

Reklama

Nie podano informacji kiedy nowo opracowana szczepionka przeciwko kleszczom może trafić na rynek.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Dziki w szkole i przedszkolu

Nasze ministerstwo środowiska neguje redukcję dzików, a Szwajcaria chroniąc kraj przez wirusem ASF będzie serwować dziczyznę w szkołach i przedszkolach.

Ptasia debata

Uwaga myśliwi czas się zmobilizować! To jest też zadanie dla Zarządu Głównego PZŁ- trzeba spowodować by na ptasiej debacie pojawili się i nasi reprezentanci.

Subiektywny przegląd poczty mailowe...

Często moje koleżanki i koledzy zastanawiają się, dlaczego media głównego nurtu atakują myśliwych. Odpowiedź jest prosta! Nasi przeciwnicy mają „maszynę” do zarabiania pieniędzy!

Czeska komedia – sikanie na n...

Z policyjnej akcji redukowania dzików nasi sąsiedzi zrobili prawdziwą komedię. Zdjęcie myśliwych oddających mocz w Górach Izerskich stało się powodem postawienia im zarzutów karnych.

Premier z myśliwymi

W obecnej koalicji rządzącej - interesów myśliwych oraz leśników broni tylko jedno ugrupowanie polityczne.

Wirus dziesiątkuje populację szarak...

W zachodnich landach Niemiec (Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii) szybko rośnie liczba zakażonych królików i zajęcy. Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) apeluje do myśliwych o usuwanie chorych i padłych zwierząt.