czwartek, 3 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościTysiąc wilków atakuje niemieckich rolników

Autor

Tysiąc wilków atakuje niemieckich rolników

Temat wilka u naszych zachodnich sąsiadów nie schodzi z czołówek gazet i coraz częściej mówi się o zmniejszeniu jego populacji. Każdego roku konflikt narasta jeszcze mocniej a ostatnie wyniki badań mówią o 55 procentowym wzroście liczby ataków wilków na zwierzęta gospodarskie. Biorąc pod uwagę te dane Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) apeluje o wdrożenie planu zarządzania wilkiem. Ich zdaniem „Wilk ma prawo funkcjonować w Niemczech, ale samo „Dzień dobry wilku” to za mało” powiedział Helmut Dammann-Tamke, członek zarządu DJV.

Szacunki liczebności mówią, że obecnie w Niemczech żyje ponad 1000 wilków, a zdaniem biologów ich populacja podwoi się w ciągu trzech lat. W związku z tym DJV widzi pilną potrzebę działania, tak aby liczba zabitych zwierząt gospodarskich nie powodowała braku społecznej akceptacji.

Na podstawie ostatnio przedstawionej koncepcji gospodarowania wilkiem w przyszłości nie powinny one zasiedlać – na terenie Niemiec – obszarów miejskich oraz terenów – również alpejskich – gdzie są wypasane zwierzęta i istnieje potencjale źródło konfliktu. Zarządzanie populacją powinno być oparte na modelu skandynawskim!

Reklama

W Brandenburgii, Dolnej Saksonii i Saksonii odpowiedzialni za ochronę środowiska ministrowie już wzywają do aktywnego zarządzania wilkami a kolejne landy pójdą w ich ślady – już niedługo!

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Upały w łowisku

Kolejny raz mamy gorące lato. W konsekwencji większość miejsc, w których zwierzyna mogła szukać ochłody wyparowała i znikła.

Zieloni ignorują wyniki badań

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii udowodniło, że drastyczny spadek liczebności ptaków jest wynikiem presji ze strony drapieżników.

Akceptacja i poczucie bezpieczeństw...

Rośnie akceptacja łowiectwa. Społeczeństwo oderwane od natury i nie umiejące posługiwać się bronią obawia się nie tylko zwierzyny.

Rycerze w gumofilcach

Nie potrafimy zdefiniować roli łowiectwa w XXI wieku, a jednocześnie gubimy etos i tożsamość, który budowało wiele pokoleń myśliwych.

Moratorium – sabotowanie polowania

Przeciwnicy polowań w całej Europie próbują wprowadzać moratorium na polowania. Ich działania nie mają nic wspólnego z ochroną przyrody – to wyłącznie próba skracania listy gatunków łownych.

Myśliwy u lekarza

Prezydent Czech podpisał poprawkę do ustawy o broni palnej. Teraz lekarze będą musieli sprawdzać, czy ich pacjenci mają pozwolenie na broń....