sobota, 23 listopada, 2024
Strona głównaNaturaNorwegia walczy

Autor

Norwegia walczy

Norweska Agencja Środowiska redukuje dzikie renifery, aby zmniejszyć ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się CWD. W sumie pobrano próbki od 3300 odstrzelonych dzikich reniferów z różnych regionów.

Reklama

Ostatni przypadek wykryto u renifera w zeszłym roku, który został upolowany w południowej Norwegii. Po raz pierwszy wykryto CWD w północnej części Norwegii w 2016 roku. Od tego czasu zostało przebadanych ponad 100 tysięcy reniferów oraz łosi pod kątem CWD. W sumie wykryto 20 chorych zwierząt

Przewlekła wyniszczająca choroba (CWD) kończy się zawsze śmiercią. Pierwszym objawem jest apatyczne zachowanie. W przebiegu choroby pojawiają się objawy paraliżu, trudności w połykaniu oraz wzmożone wydzielanie śliny. Oprócz zaburzeń ruchu chore zwierzęta często przyjmują postawę z szeroko rozstawionymi nogami i zwisającą głową.

Reklama

W tym roku nie wykryto wirusa. Potwierdza to tezę, że uchwycono chorobę we czesnym stadium i daje nadzieję, że Norwegowie zatrzymają wirusa, który dziesiątkuje populacje jeleni i łosi w Ameryce Północnej.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wirus dziesiątkuje populację szarak...

W zachodnich landach Niemiec (Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii) szybko rośnie liczba zakażonych królików i zajęcy. Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) apeluje do myśliwych o usuwanie chorych i padłych zwierząt.

Lasy społeczne – co się kryje...

Wygląda na to, że przy biernej postawie leśników, Dorożała i reszta naszej zielonej bolszewi, pod pięknie brzmiącym hasłem „przywracamy lasy społeczeństwu”, zamierza zniszczyć polskie lasy.

„Ożywić Pola” – szkoła w natu...

Fundamentem akceptacji dla łowiectwa jest edukacja dzieci i młodzieży, co doskonale rozumieją Brytyjczycy…

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.