niedziela, 20 kwietnia, 2025

Autor

Kosztowny zakaz

Cała dyskusja na temat ołowiu w amunicji jest śmieszna w kontekście aktualnego skażenia środowiska tym pierwiastkiem. Dokonał tego człowiek w przeszłości i teraz ołów występuje praktycznie w każdym naszym pożywieniu, a przede wszystkim w wodzie.

Reklama

Czy zakaz jego używania w amunicji odmieni sytuację? Nie! Wprowadzenie zakazu miało przede wszystkim „utrudnić” życie myśliwym. Czyli wymusić wymianę broni, co w sposób naturalny oznacza zakończenie przygody z łowiectwem dla wielu niezamożnych myśliwych.

Europejskie Forum Sportów Strzeleckich (ESSF) zleciło przygotowanie raportu przez niezależną firmę konsultingową, który udowodnił, że Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) drastycznie nie doszacowała społeczno-ekonomicznych kosztów proponowanego zakazu stosowania ołowiu w amunicji.

Reklama

Specjaliści oszacowali, że jeśli zakaz używania ołowiu w amunicji stanie się rzeczywistością, koszty związane z wymianą milionów sztuk broni będą wynosić 15 miliardów euro. Ponadto 25 procent myśliwych całkowicie zaprzestaje polowań, a co najmniej 30 procent będzie rzadziej polować. Dlatego straty gospodarcze dla Unii Europejskiej w wyniku tego ograniczenia wyniosą, co najmniej 5 miliardów euro.

Ogólnoeuropejskie badanie przeprowadzonego przez FACE na reprezentatywnej próbie 18 tysięcy myśliwych wprost wykazało, że jeśli ograniczenie wejdzie w życie to myśliwi będą dużo mniej trenować na strzelnicach, co z pewnością przełoży się na ich skuteczność i bezpieczeństwo.

Reklama

FACE zapytało również myśliwych o zamiar użycia strzelb nieprzystosowanych do amunicji stalowej. Prawie połowa respondentów (46 procent) stwierdziła, że będzie ich używać, co stanowi poważne zagrożenie dla ich bezpieczeństwa.

Ankieta pokazała, że obecnie tylko 30 procent myśliwych jest w stanie z łatwością zastosować się do potencjalnego ograniczenia, a 34 procent broni palnej stanie się tak naprawdę bezużyteczna.

Europejska Agencja Chemikaliów całkowicie błędnie oceniła koszty prowadzenia zakazu. Raport ESSF i Ankieta FACE udowodniły, że proponowany zakaz używania amunicji ołowianej będzie miał poważne konsekwencje. Dlatego w pełni zasadne jest wnioskowanie o wprowadzenie dłuższego okresu przejściowego, ale również sfinansowania przez Unię Europejską kosztów jakie będą musieli ponieść myśliwi!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Całkowity zakaz używania ołowiu

Urzędnicy z Brukseli realizują rosyjski plan rozbrojenia Europy. Chcą wprowadzić zakaz stosowania amunicji ołowiowej, co doprowadzi do zamknięcia strzelnic i osłabi nasz potencjał obronny.

Partia Pracy rozbraja myśliwych

Rząd Wielkiej Brytanii podniósł opłaty za wydanie licencji na broń i przyznał policji prawo automatycznego wstępu do domów myśliwych.

Nowy dwutakt Mauser 25

Odwiedzający targi myśliwskie w Dortmundzie, ale także w kilku polskich sklepach mogli uczestniczyć w światowej premierze nowego dwutaktu. Mauser 25 jest dostępny w trzech różnych wersjach.

W hołdzie Marco Polo

Beretta zaprezentowała dubeltówkę stworzoną specjalnie na 700. rocznicę śmierci wielkiego odkrywcy. SO Sparviere Marco Polo wymagała ponad 1500 godzin ręcznego grawerowania, a kufer jest prawdziwym arcydziełem.

Nielegalny handel kwitnie

Ukraina jest dzisiaj głównym „dostawcą” nielegalnej broni. Popyt musi być ogromny, ponieważ francuskie media donoszą, że w ostatnich tygodniach zaobserwowano wzrost włamań do sklepów z bronią.

Strzelba i laska marszałkowska

Sejm odrzucił projekt ustawy, który wprowadzał okresowe badania lekarskie dla myśliwych. Nawet chłopaki ze związku zawodowego „Wspólna Sprawa” odtrąbili zwycięstwo i wypinają piersi do orderów.