czwartek, 24 października, 2024
Strona głównaAktualnościMyśliwi, piloci i rolnicy

Autor

Myśliwi, piloci i rolnicy

W miesiącach wiosennych każda łąka jest schronieniem dla koźlaków, zajęcy, jeży i wielu innych zwierząt. Wiele tych terenów jest koszonych i co roku maszyny rolnicze zagrażają dzikim zwierzętom. Strategia, która doskonale je chroni przed drapieżnikami nie sprawdza się jednak przed ostrymi ostrzami kosiarek.

W Bawarii ściśle współpracują ze sobą myśliwi z rolnikami. Zgodnie z tamtejszym prawem właściciele upraw są zobowiązani do podjęcia odpowiednich działań w celu ratowania zwierzyny, dlatego wielu chętnie współpracuje z lokalnymi kołami łowieckimi.

Bawarscy myśliwi od dziesięcioleci ustawiają na łąkach dzień przed koszeniem drewniane paliki i przyczepiają do nich niebieską folię, która na wietrze porusza się i szeleści, co wzbudza niepokój kóz. To skuteczny, prosty i tani sposób, aby mamy nie zostawiały tam swoich młodych.

W tym roku Bawarski Związek Łowiecki (BJV) przeprowadził reprezentatywną ankietę na ten temat i uzyskał zaskakujące wyniki. Bawarscy myśliwi i rolnicy uratowali ponad 90 tysięcy koźląt i niezliczoną ilość innych dzikich zwierząt. 76,8 procent ankietowanych stwierdziło, że współpraca myśliwych i rolników w ratowaniu młodej zwierzyny znacznie się poprawiła w ostatnich latach. To efekt wspólnego projektu Bawarskiego Związku Młodych Rolników i Bawarskiego Związku Łowieckiego.

Około 65 procent „ratowników” dzikich zwierząt używa do wyszukiwania dronów z kamerą termowizyjną, a 58 procent wzmacnia efekt używajc również wspomnianych odstraszaczy.

Bawarski Związek Łowiecki w swoim komunikacie dziękuje myśliwym, rolnikom i pilotom dronów za ogromne zaangażowanie. Aby udokumentować ten szczególny wysiłek i udostępnić tą informację społeczeństwu BJV wyprodukował film, który ma podnieść świadomość na temat ratowania dzikich zwierząt.

Wielokrotnie dyskutujemy jak zyskać społeczną akceptację, wzbudzić pozytywne emocje i pokazać jak w praktyce myśliwi dbają o przyrodę i zrównoważony rozwój. Nie musimy wyważać otwartych drzwi wystarczy wymieniać się doświadczeniem i podpatrywać skuteczne i sprawdzone metody.

https://www.youtube.com/watch?v=XZLtnF13Qy4&t=117s
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Podręcznik selekcjonera

Na rynku pojawił się podręcznik dla selekcjonerów, który powinien się znaleźć na półce każdego myśliwego!

Czas przywrócić Okręgowe Rady Łowie...

Wystarczyły dwa ruchy w ustawie i Polski Związek Łowiecki stał się ewenementem na skalę światową. Członkowie ze swoich składek utrzymują pracowników organizacji, których mianuje organ państwa.

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.