środa, 23 października, 2024

Autor

Wilk i dzik

Osobiście widziałem kilka lat temu watahę wilków, która „łapała” promienie zachodzącego słońca na dużej łące. W pewnej chwili z olszyny wyszedł wycinek, który zauważył wilki, ale je całkowicie zlekceważył i postanowił dziczym truchtem przemaszerować obok nich.

Ta jawna prowokacja poderwała dwa osobniki, które przez około 100 merów biegły za dzikiem, ale po tym dystansie zatrzymały się i odpuściły. Dzik spokojnie opuścił otwartą powierzchnię i wszedł w trzcinowisko.

Z tej historii można wyciągnąć wniosek, że wilki doskonale definiują zagrożenie jakie może ich spotkać ze strony dorosłych dzików. Czy zatem bezbronne warchlaki dużo częściej padają ofiarą wilczych watach? Jak widać na filmie – jaki udało się nagrać litewskim myśliwym – locha nie czuje żadnego respektu przed wilkami i skutecznie umie obronić swoje potomstwo.

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Czas przywrócić Okręgowe Rady Łowie...

Wystarczyły dwa ruchy w ustawie i Polski Związek Łowiecki stał się ewenementem na skalę światową. Członkowie ze swoich składek utrzymują pracowników organizacji, których mianuje organ państwa.

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.