piątek, 18 października, 2024
Strona głównaDzikie życieSandacze i truskawki

Autor

Sandacze i truskawki

Sto tysięcy szwedzkich jezior przyciąga wędkarzy z całego świata. Tutaj można znaleźć wyjątkowe miejsce, gdzie w samotności będziecie łowić wielkie szczupaki, garbate okonie, łososie, pstrągi i lipienie. Początek czerwca to jednak najlepszy czas na zaplanowane wędkarskiej wyprawy na sandacze.

W zeszłym roku odwiedzili mnie Ryszard i Paweł. To prawdziwi profesjonaliści, którzy kolejny już raz postanowili testować dzikie skandynawskie jeziora i tym razem ja byłem ich przewodnikiem. Wspólnie zaplanowaliśmy pobyt nad kamiennym jeziorem (Stensjön), gdzie mieszkam i pracuję.

Wreszcie mogli wypłynąć i już po chwili byliśmy w miejscu, gdzie głębokość tego płytkiego jeziora sięgała osiem metrów. To mój ulubiony „sandaczowy dołek”, gdzie czekają zawsze największe sandacze. W tym miejscu złowiłem swój rekord 12 kilogramowego potwora!

Po chwili trzymamy wędki w rękach i jesteśmy gotowi do zaprezentowania swoich umiejętności. Przeczesujemy dno i czekamy na pierwszy kontakt z rybą. Wymienialiśmy cenne informacje ucząc się wzajemnie i próbujemy znaleźć sposób na zębate sandacze.

Poranne niebo, mgła, ciepły deszczyk piękno otaczającej nas przyrody i mamy pierwsze branie. Jednak spóźniona reakcja i po rybie. Kilkakrotnie zmieniamy kierunek łodzi, Paweł skanuje dno szuka ryb. Zmieniamy techniki, szybkości prowadzenia, kolor gum, ciężkość główki. Robimy wszystko, by sprowokować drapieżnika.

Szybkie prowadzenie w końcu prowokuje drapieżnika. Mamy podbicie przynęty i „bach’’ tym razem błyskawiczna reakcja i pierwszy sandacz po emocjonującej walce zostaje podebrany.

Kontynuując zmagania próbujemy wszystkiego, ale sandacze nie biorą. Przed południem spływamy do domu. Czeka tam smakowita dziczyzna, a na deser truskawki.

Truskawki to dla Szwedów symbol początku lata!

Siedząc przy stole ustalamy strategię działania. Chłopaki nie tracą czasu i decydują się sprawdzić jeszcze jedną miejscówkę, a ja zaczynam przygotowania do powitalnej kolacji.

Słońce powoli zachodzi, a moich wędkarzy nie ma. Kolejny raz zerkam przez okno widząc w oddali zbliżającą się do brzegu łódkę. Tym razem pełna siatka sandaczy. Paweł dumnie prezentuje zdobycz i opowiada o sandaczach złowionych tego dnia.

Zasiadamy do kolacji. Jemy żeberka z łosia i wpatrujemy się w wodę. Jeśli chcecie posmakować dzikiej szwedzkiej przyrody… Ryszard i Paweł przez sześć dni złowili 40 sandaczy i 80 okoni!

Zapraszam Serdecznie!

kontakt: jaroslawklyta@interia.pl

Jezioro kamienne (Stensjön)
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Łowiecka twierdza

Spoglądając na otaczającą nas rzeczywistość musimy postawić pytanie, czy kilkuset myśliwych jest w stanie uratować łowiectwo?

W „Gospodzie pod Dębem” ekosi nie b...

Myśliwi po raz kolejny udowodnili, że potrafią w jednym szeregu razem z wojskiem i strażakami walczyć z żywiołem, jakim jest powódź. Przeciwników polowań na wałach nikt nie widział.

Polowanie na samice

Konieczność prowadzenia selekcji wśród żeńskiej części populacji u większości myśliwych nie budzi wątpliwości, ale odstrzał wykonywany jest najczęściej na chybił trafił.