piątek, 18 października, 2024
Strona głównaAktualnościRadary antykolizyjne

Autor

Radary antykolizyjne

Francuskie media podały informację, że miał miejsce tragiczny wypadek. Mężczyzna jechał w nocy na motocyklu i nieoczekiwanie dzik przeciął mu drogę. Stracił panowanie nad motorem i poniósł śmierć na miejscu.

Dziki na drogach to coraz większy problem. Rocznie we Francji dochodzi do 40 tysięcy kolizji. Jednak jadąc samochodem przez Europę statystycznie najczęściej będą nam zagrażać sarny i jelenie. W samych tylko Niemczech rocznie dochodzi do 233 tysięcy wypadków!

Poszczególne kraje pracują nad różnymi technologiami, które mają ograniczyć coraz większe zagrożenie, nie tylko na drogach, ale również kolei. We wspomnianej Francji testowany jest najnowszy pomysł „radar antykolizyjny”.

Jest to w rzeczywistości sieć kamer termowizyjnych instalowanych, co 500 m po obu stronach drogi. System wykrywa ciepło wydzielane przez zwierzęta i uruchamia świetlny znak, który ostrzega kierowców.

Miejsce do testów zostało wybrane nie przypadkowo. Kamery rozstawiono w pobliżu miejscowości Seugy. W ciągu ostatnich 5 lat doszło tam do 40 kolizji z dzikimi zwierzętami. Czy użycie radarów jest opłacalne? Koszty nie są małe, ale zdrowie i życie ludzi jest przecież bezcenne!

W naszym kraju rozstawia się zwykłe znaki i mam przeczucie, że antykolizyjne systemy będą przegrywać z radarami prędkości, na których zarobek jest bardzo wymierny.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.