piątek, 18 października, 2024
Strona głównaAktualnościSenat wyrzuca propozycję rządu do kosza

Autor

Senat wyrzuca propozycję rządu do kosza

Rząd Prawa i Sprawiedliwości nieoczekiwanie wprowadził do projektu ustawy antykryzysowej zapis, który upoważniał Zarząd Główny PZŁ do samodzielnego wydatkowania środków na walkę z pandemią koronawirusa. W ten sposób resort środowiska chciał całkowicie wyłączyć Naczelną Radę Łowiecką z procesu podejmowania decyzji o finansach PZŁ.

Podczas poprzedniego posiedzenia senackiej komisji minister Golińska wprost wskazała Naczelną Radę Łowiecką jako pomysłodawcę tego zapisu. Prezydium NRŁ wystosowało do Senatorów odpowiednie pismo, w którym stanowczo sprzeciwiło się takiej interpretacji.

Komisja Budżetu i Finansów Publicznych na dzisiejszym posiedzeniu przegłosowała nowe brzmienie zapisu w prawie łowieckim. Senatorowie pochylili się nad pismem NRŁ i uznali, że demokratycznie wybierany organ nadzorczy musi mieć prawo podejmowania decyzji.

Przewodniczący komisji Senator Kazimierz Kielnia zaproponował całkowicie nowy zapis:

Posiedzenia organów oraz innych ciał kolegialnych Polskiego Związku Łowieckiego z wyjątkiem Krajowego Zjazdu Delegatów oraz Okręgowych Zjazdów Delegatów i posiedzeń Sądów Łowieckich mogą się odbywać za pomocą środków komunikacji na odległość.

Minister Golińska nie zabrała tym razem głosu. W imieniu PiS próbował tłumaczyć rząd Senator tej partii Krzysztof Mróz, który stwierdził, że PZŁ jest w pełni samorządną organizacją i tylko łowczego krajowego powołuje minister. Zapominając, że rząd powołuje wszystkich członków ZG PZŁ oraz akceptuje powołanie okręgowych łowczych.

Projekt ustawy trafi teraz pod obrady Senatu, a potem wróci do Sejmu, więc droga wyrzucenia szkodliwego zapisu – jaki forsuje rząd Prawa i Sprawiedliwości – jest daleka i może mieć jeszcze nieoczekiwane zwroty.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.

Alarm bombowy dla miasta Warszawy

Dzisiaj przetestowano w stolicy system ostrzegania mieszkańców przed nalotem bombowym, a w tym samym czasie podsekretarz Dorożała deprecjonuje część systemu obrony cywilnej!