piątek, 9 maja, 2025
Strona głównaNaturaJak złapać norkę

Autor

Jak złapać norkę

Dzięki wielkiemu wsparciu – tragicznie zmarłego – Macieja Trzeciaka, który był Głównym Konserwatorem Przyrody, w 2009 roku udało się zalegalizować w naszym kraju pułapki żywołowne. Jest to najbardziej efektywny sposób eliminowania z naszego środowiska nie tylko norki amerykańskiej.

Niestety tylko nieliczni myśliwi i koła łowieckie wykorzystują te bardzo skuteczne narzędzia. Najlepiej sprawdzają się druciane klatki, ponieważ drewniane szybko ulegają zniszczeniu, a dodatkowo złapane norki potrafią się w ciągu kilku godzin wydostać.

Nie da się ukryć, że metalowe pułapki to obcy element w środowisku i dzikie zwierzęta raczej omijają je szerokim łukiem. Dlatego należy żywołówki zamaskować gałęziami albo trzciną. Kamuflaż musi być doskonały, ponieważ dla przypadkowych „spacerowiczów” pułapka będzie cennym znaleziskiem.

Reklama

Umiejscowienie pułapki nie może być przypadkowe. Najlepsze efekty uzyskuje się przy naturalnych przejściach pomiędzy zbiornikami przy uczęszczanych wyjściach w wody.

Przykładem niebywałej skuteczności tego narzędzia są tegoroczne sukcesy Bartka Krąkowskiego z koła łowieckiego „Sokół” w Kiszkowie. W jednym kompleksie stawów wykładając zaledwie trzy żywołówki pochwycił osiem norek i dwa jenoty.

Reklama

Prawdziwym magnesem był staw, w którym przetrzymywane były ryby. Przez miesiąc zwabił pięć samców i trzy samice norki amerykańskiej. Bartek przetestował już wiele przynęt, ale najlepsze efekty dały świeże karasie.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska pułapki żywołowne muszą być kontrolowane przynajmniej raz w ciągu doby!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zamknięcie farmy wiatrowej

Sąd nakazał natychmiastowe zamknięcie farmy wiatrowej w południowej Francji. Powodem była śmierć około 300 ptaków drapieżnych.

9000 niedźwiedzi do redukcji

Rząd Rumunii będzie wnioskował o zmianę statusu ochrony dla niedźwiedzi. Chce zredukować populację tego gatunku, aby chronić swoich obywateli.

Populacja zająca rośnie

Monitoring jest podstawą łowiectwa, a zebrane dane muszą być prezentowane przez myśliwych, aby dyskusja nie toczyła się wokół kłamstw, jakie kolportują w mediach organizacje antyłowieckie.

Przekaż 1,5 % na fundację PZŁ

Koleżanki i Koledzy zbliża się czas rozliczenia podatków, co daje możliwość przekazania 1,5 % na „Fundację Hodowli i Reintrodukcji Zwierząt Dziko Żyjących - Ekologiczni” powołaną przez Polski Związek Łowiecki.

Czekamy na trupa

W ciągu kilkunastu ostatnich dni miały miejsce trzy ataki wilków na ludzi. Politycy nie dostrzegają zagrożenia i bezczynnie czekają na tragedię.

Czarne chmury nad wilkiem

Komisja Europejska nie oglądając się na zielonych aktywistów obniża status ochrony wilka. Hiszpania nie czeka na zmianę dyrektywy i już przywróciło polowania.