czwartek, 21 listopada, 2024
Strona głównaNaturaJak złapać norkę

Autor

Jak złapać norkę

Dzięki wielkiemu wsparciu – tragicznie zmarłego – Macieja Trzeciaka, który był Głównym Konserwatorem Przyrody, w 2009 roku udało się zalegalizować w naszym kraju pułapki żywołowne. Jest to najbardziej efektywny sposób eliminowania z naszego środowiska nie tylko norki amerykańskiej.

Niestety tylko nieliczni myśliwi i koła łowieckie wykorzystują te bardzo skuteczne narzędzia. Najlepiej sprawdzają się druciane klatki, ponieważ drewniane szybko ulegają zniszczeniu, a dodatkowo złapane norki potrafią się w ciągu kilku godzin wydostać.

Nie da się ukryć, że metalowe pułapki to obcy element w środowisku i dzikie zwierzęta raczej omijają je szerokim łukiem. Dlatego należy żywołówki zamaskować gałęziami albo trzciną. Kamuflaż musi być doskonały, ponieważ dla przypadkowych „spacerowiczów” pułapka będzie cennym znaleziskiem.

Reklama

Umiejscowienie pułapki nie może być przypadkowe. Najlepsze efekty uzyskuje się przy naturalnych przejściach pomiędzy zbiornikami przy uczęszczanych wyjściach w wody.

Przykładem niebywałej skuteczności tego narzędzia są tegoroczne sukcesy Bartka Krąkowskiego z koła łowieckiego „Sokół” w Kiszkowie. W jednym kompleksie stawów wykładając zaledwie trzy żywołówki pochwycił osiem norek i dwa jenoty.

Reklama

Prawdziwym magnesem był staw, w którym przetrzymywane były ryby. Przez miesiąc zwabił pięć samców i trzy samice norki amerykańskiej. Bartek przetestował już wiele przynęt, ale najlepsze efekty dały świeże karasie.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska pułapki żywołowne muszą być kontrolowane przynajmniej raz w ciągu doby!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wirus dziesiątkuje populację szarak...

W zachodnich landach Niemiec (Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii) szybko rośnie liczba zakażonych królików i zajęcy. Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) apeluje do myśliwych o usuwanie chorych i padłych zwierząt.

Lasy społeczne – co się kryje...

Wygląda na to, że przy biernej postawie leśników, Dorożała i reszta naszej zielonej bolszewi, pod pięknie brzmiącym hasłem „przywracamy lasy społeczeństwu”, zamierza zniszczyć polskie lasy.

„Ożywić Pola” – szkoła w natu...

Fundamentem akceptacji dla łowiectwa jest edukacja dzieci i młodzieży, co doskonale rozumieją Brytyjczycy…

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.