piątek, 4 lipca, 2025

Autor

Zakaz zbiorówek

Podczas wideokonferencji ministrowie rolnictwa ustalali wspólną strategię w walce z ASF. Niemcy pomimo wielkich środków nie mogą „stłumić” zarazy. Przeprowadzone badania pokazałoby, że ogniska epidemii w Niemczech i Polsce są ze sobą powiązane.

Dlatego trzej ministrowie rolnictwa uzgodnili, że nastąpi intensyfikacja odstrzałów w terenach przygranicznych oraz będą zabezpieczane granice. Dodatkowo ma być umożliwiona wymiana informacji między myśliwymi, urzędnikami leśnymi i lekarzami weterynarii.

Temat „polowań” był wiodący podczas konferencji trzech ministrów. Uzgodnili, że polowania na dziki zostaną zintensyfikowane, ale w przyszłości wszystkie kraje zrezygnują z polowań pędzonych na obszarze przygranicznym (strefa buforowa ma wynosić 20 km do granicy), co ma zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się ASF.

Reklama

Dla wielu przygranicznych kół łowieckich, które liczą na koniec pandemii odblokowanie granic i organizację polowań zbiorowych będzie to wielki cios. Tym bardziej, że może dotyczyć nie tylko zachodniej, ale również południowej granicy! Ciekawe czy minister rolnictwa ma odpowiedni budżet, z którego będzie wypłacał odszkodowania, a może rząd przygotuje tarczę dla myśliwych?

Niemcy zainwestowali w walkę z wirusem wielkie środki, ale minister Julia Klöckner nie jest zadowolona z efektów. Wezwała Polskę do ustanowienia strefy wolnej od dzików, tak zwanej „białej strefy”. Zdaniem naszych sąsiadów niemiecko-polskie pogranicze w wielu miejscach nie można odpowiednio zabezpieczyć płotami i tym samym skutecznie zapobiec rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń.

Reklama
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Akceptacja i poczucie bezpieczeństw...

Rośnie akceptacja łowiectwa. Społeczeństwo oderwane od natury i nie umiejące posługiwać się bronią obawia się nie tylko zwierzyny.

Rycerze w gumofilcach

Nie potrafimy zdefiniować roli łowiectwa w XXI wieku, a jednocześnie gubimy etos i tożsamość, który budowało wiele pokoleń myśliwych.

Moratorium – sabotowanie polowania

Przeciwnicy polowań w całej Europie próbują wprowadzać moratorium na polowania. Ich działania nie mają nic wspólnego z ochroną przyrody – to wyłącznie próba skracania listy gatunków łownych.

Myśliwy u lekarza

Prezydent Czech podpisał poprawkę do ustawy o broni palnej. Teraz lekarze będą musieli sprawdzać, czy ich pacjenci mają pozwolenie na broń....

Paraliż amerykańskiego modelu łowie...

Strategia przeciwników polowania ma na celu masowe przejmowanie licencji na odstrzał, co może całkowicie sparaliżować tegoroczne polowania na niedźwiedzie.

Myśliwy czy kłusownik

Powszechne użytkowanie termo i noktowizji wywołuje pytanie: czy nowoczesna technika zamieni myśliwych w kłusowników? Dyskusja nabiera tempa i budzi duże kontrowersje w naszym środowisku.