niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościZakaz polowania w Unii Europejskiej

Autor

Zakaz polowania w Unii Europejskiej

Propozycja zakazu handlu i konsumpcji dzikich zwierząt mogła mieć daleko idące konsekwencje dla polowań i ochrony przyrody w całej Europie. 16 kwietnia większość posłów jednak zagłosowała przeciwko niebezpiecznej poprawce do projektu rezolucji w sprawie „Skoordynowanych działań UE w celu zwalczania pandemii COVID-19 i jej konsekwencji”.

Poprawkę przedstawiła frakcja Zjednoczona Lewica Europejska – Nordycka Zielona Lewica, do której należą partie socjalistyczne, komunistyczne i ekosocjalistyczne. Ich zdaniem handel dzikimi zwierzętami oraz hodowla zwiększa ryzyko dla zdrowia publicznego.

Rezolucja miała zobowiązać Komisję Europejską do przedstawienia prawnych rozwiązań zakazujących importu, handlu oraz trzymania i konsumpcji dzikich zwierząt na terenie całej Unii Europejskiej, co zdaniem ekosocjalistów ma zmniejszyć ryzyko wystąpienia w przyszłości epidemii chorób odzwierzęcych.

Reklama

Poprawkę wychwycił wiceprzewodniczący Intergrupy do spraw łowiectwa i różnorodności biologicznej Marco Dreosto , który współpracując sekretariatem FACE zdołał przekonać większość parlamentarzystów, aby nie poparli tego wniosku.

O 22.30 wszyscy odetchnęli z ulgą. Okazało się, że 449 posłów było przeciw, ale 186 głosowało za. „To niewiarygodne, że grupy pro-zwierzęce zdołały wykorzystać falę paniki wywołaną przez pandemię i zaproponować poprawkę, która mogła doprowadzić do zamknięcia tysięcy firm i utraty milionów miejsc pracy” – powiedział Marco Dreosto.

Reklama

Wielu myśliwych nie docenia jak ważne jest finansowanie europejskiej organizacji, która w naszym imieniu uczestniczy – jako czynnik społeczny – przy stanowieniu prawa europejskiego. Tym razem FACE w odpowiednim momencie dostarczyła wszystkim posłom PE informację o konsekwencjach tej poprawki.

Parlamentarzyści dostali również pełne opracowanie na temat funkcjonujących przepisów w UE dotyczących zdrowia zwierząt i bezpieczeństwa żywności oraz produktów pochodzenia zwierzęcego, które ustanawiają bardzo wysokie standardy w odniesieniu do handlu dzikimi zwierzętami zarówno w UE oraz importu z krajów trzecich.

FACE spodziewa się, że w Brukseli będą podejmowane kolejne próby ograniczenia polowań oraz użytkowania zasobów przyrodniczych, dlatego zamierzają monitorować wszystkie inicjatywy w sprawie COVID-19!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Dorożała – miarka się przebra...

Przewodnicząca sejmowej podkomisji do spraw wypracowania nowej krajowej strategii leśnej Magdalena Filiks (KO) nie ma wątpliwości, że ministerstwo środowiska fatalnie funkcjonuje, a zachowanie podsekretarza Dorożały jest skandaliczne!

Zwalczanie kłusownictwa

Niestety w naszym kraju kary nie odstraszają kłusowników. Całkowicie odmienną drogą podążają w Hiszpanii, gdzie za takie przestępstwo sąd może ukarać grzywną w wysokości 60 tysięcy euro!

Pastorałka w kniei

Płyta „Pastorałka w kniei” to pierwszy album dziecięcego zespołu „Trąbale Junior”, który prezentuje naszą tradycję i kulturę.

Weganizacja Europy

Doskonale już wiemy skąd bierze się skuteczność organizacji antyłowieckich, ale gdzie leży granica między społecznie akceptowaną ekologią, a ekologicznym terroryzmem?

Myśliwskie prezenty na ostatnią chw...

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Na szczęście dla tych, którzy odkładają wszystko na ostatnią chwilę, wciąż jest cza...

Biolodzy „zapolują” na dziki

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wnioskuje, aby odstrzał sanitarny mogli wykonywać wyłącznie myśliwi z wyższym wykształceniem.