piątek, 11 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościWielkie łowy w Yellowstone

Autor

Wielkie łowy w Yellowstone

Światowej sławy Park Narodowy Yellowstone, który obejmuje swym zasięgiem prawie dziewięć tysięcy kilometrów kwadratowych, czyli prawie tyle, co województwo opolskie, musi wpuścić myśliwych. Jego największym atutem jest bioróżnorodność, a symbolem są bizony i wilki.

Bizony reintrodukowano na początku XX wieku. Teraz ich populację szacuje się na ponad 5000 sztuk, co stanowi najwyższy poziom w historii. Rocznie przyrasta między 10, a 17 procent i władze parku Yellowstone muszą rozwiązać problem.

Obecność wilków w parku – które również tam zostały reintrodukowane – nie rozwiązuje problemu regulacji pogłowia bizonów. To kolejny dowód, że fantazje organizacji antyłowieckich o samoregulacji można wyrzucić do kosza. Obecność wilków niczego nie zmieniło. Okazuje się, że żaden ich naturalny drapieżnik – poza człowiekiem – nie jest w stanie zrównoważyć tej populacji.

Reklama

Urzędnicy federalni, stanowi oraz plemiona rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, którzy mają prawo użytkować populację bizonów – zawarli umowę. Na jej podstawie myśliwi dokonają odstrzału 900 sztuk. Jak za czasów Buffalo Billa ruszą tej zimy na wielkie polowanie!

Bizony z Yellowstone to coraz większy problem, ponieważ zimą opuszczają teren parku i kierują się na północ do Montany. To budzi obawy, że zwierzęta mogą przenosić brucelozę na bydło, czyli groźną chorobę bakteryjną, która może zarażać ludzi.

Reklama

Organizacje antyłowieckie protestują, ale nie mają wsparcia od biologów, którzy uspokajają, że odstrzał na tym poziomie nie zagraża populacji bizonów i wiosną w parku znowu będzie ponad pięć tysięcy osobników.

W zeszłym roku 45 tysięcy myśliwych złożyło wniosek o licencję na 12 bizonów przeznaczonych do odstrzału, więc z corocznym upolowaniem 900 sztuk nie będzie żadnego problemu. Tymczasem w naszym kraju „zjednoczoną prawicę” zastraszył pan Wajrak z koleżankami i żubry redukują leśnicy…

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wilki w parlamencie

Czwarty raz problem wilków była tematem, nad którym debatowała sejmowa komisja środowiska. Obrońcy wilków byli doskonale przygotowani, a myśliwi zostali popisowo „rozstrzelani”.

36 000 wypadków drogowych

W 2024 roku sarny i dziki były przyczyną ponad 36 000 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób, a 549 zostało rannych.

Trzy misie do zabicia

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wykonuje ruchy pozorne. Zezwolenie na zabicie konfliktowych osobników zostało obwarowane formalnościami, które uniemożliwiają eliminację niedźwiedzi.

Macron redukuje wilki

Prezydent Francji nie ma żadnych wątpliwości. „Należy uniemożliwić wilkom kolonizację obszarów, na których są pasterze.”

Niedźwiedź zabił włoskiego motocykl...

Omar Farang Zin 48-letni obywatel Włoch został zabity przez niedźwiedzia w Rumunii. Chciał zrobić sobie zdjęcie…

Zarządzanie dzikiem

Właściwie zdefiniował problem i prawidłowo wyznaczył kierunek zwalczania ASF śp. Bartłomiej Popczyk, którego dorobek naukowy próbuje podważać Sabina Pieróżek-Nowak.