sobota, 12 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościUwaga zarządy i stażyści!

Autor

Uwaga zarządy i stażyści!

W poprzednim roku zarządy okręgowe praktycznie nie organizowały kursów i egzaminów. W tym sezonie na szczęście ruszyły zdalne wykłady, a kursanci mają nadzieję, że premier poluzuje covid-owe ograniczenia i pod koniec czerwca odbędą się egzaminy.

Reklama

Teoretycznie wszystko przebiega zgodnie z planem. Opiekunowie stażystów wypełniają dzienniczki i pewnie wielu ubolewa, że przyszli adepci nie mieli okazji uczestniczyć w polowaniach zbiorowych, których zakazał łowczy krajowy. Trzeba mieć nadzieje, że stażyści doczytają w podręcznikach o strzale po linii oraz o innych „szczegółach” związanych z bezpieczeństwem, a komisje egzaminacyjne będą na te kwestie kładły większy nacisk.

Wielka szkoda, że łowczy krajowy, wydając 24 października 2020 roku komunikat o całkowitym zakazie organizowania polowań zbiorowych, nie zarekomendował równocześnie Naczelnej Radzie Łowieckiej zmiany uchwały w sprawie zasad odbywania stażu oraz jego zaliczania.

Reklama

Pewnie tylko nieliczni pamiętają treść Uchwały NRŁ nr 41/2007, która wprost wskazuje w punkcie „f”, że stażysta musi brać udział w polowaniach indywidualnych i zbiorowych, przy czym w przypadku zbiorówek nie może być angażowany wyłącznie do naganki.

Nie jestem prawnikiem, ale moim zdaniem wielu stażystów może mieć poważny problem, nie mówiąc o zarządach kół łowieckich, które już podjęły uchwały o zaliczeniu stażu, choć nie organizowały polowań zbiorowych. Może przynajmniej części kół uda się ominąć „covid-owe rafy”, bo na szczęście mają kaczki i nie zapomnieli zaprosić na nie stażystów.

Reklama

Wszyscy mamy nadzieję, że szczepienia ograniczą kolejne „fale” pandemii, ale NRŁ nie powinna czekać na Zarząd Główny – który całkowicie pogrążył się w wyborze brokera – tylko jak najszybciej dostosować swoją uchwałę do obecnych czasów, dopisując możliwość rezygnacji z uczestniczenia w polowaniu zbiorowym w sytuacji zakazu ich organizowania.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wilki w parlamencie

Czwarty raz problem wilków była tematem, nad którym debatowała sejmowa komisja środowiska. Obrońcy wilków byli doskonale przygotowani, a myśliwi zostali popisowo „rozstrzelani”.

36 000 wypadków drogowych

W 2024 roku sarny i dziki były przyczyną ponad 36 000 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób, a 549 zostało rannych.

Trzy misie do zabicia

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wykonuje ruchy pozorne. Zezwolenie na zabicie konfliktowych osobników zostało obwarowane formalnościami, które uniemożliwiają eliminację niedźwiedzi.

Macron redukuje wilki

Prezydent Francji nie ma żadnych wątpliwości. „Należy uniemożliwić wilkom kolonizację obszarów, na których są pasterze.”

Niedźwiedź zabił włoskiego motocykl...

Omar Farang Zin 48-letni obywatel Włoch został zabity przez niedźwiedzia w Rumunii. Chciał zrobić sobie zdjęcie…

Myśliwy u lekarza

Prezydent Czech podpisał poprawkę do ustawy o broni palnej. Teraz lekarze będą musieli sprawdzać, czy ich pacjenci mają pozwolenie na broń....