PRZYPINKI DLA LUDZI NATURY

Fundusze pozyskane ze sprzedaży wspierają nasze projekty związane z ochroną przyrody i ratowaniem zagrożonych gatunków!

Fot Rafał Łapiński
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Share on print

Ustawa niekonstytucyjna

Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił o stanowisko ministra środowiska w sprawie zapisów ustawy łowieckiej, która zakazuje pełnienia funkcji myśliwym, będącym w okresie PRL funkcjonariuszami lub żołnierzami.

Żołnierz, funkcjonariusz Milicji, Wojsk Ochrony Pogranicza lub innych służb mundurowych zgodnie z ustawą nie może być członkiem władz w Polskim Związku Łowieckim. Takie ograniczenie biernego prawa wyborczego wprowadziła ostania nowelizacja. Zdaniem Adama Bodnara Rzecznika Praw Obywatelskich taki zapis narusza konstytucyjne prawo do zrzeszania się.

W ocenie Rzecznika taka regulacja doprowadziła do głębokiej ingerencji w wolność zrzeszania się obywateli i jest sprzeczna z Konstytucją RP. Obywatele z mocy ustawy zasadniczej mają prawo do zrzeszania się, a także swobodnego kształtowania struktury organizacji, którą tworzą.

Z listu do ministra Wosia dowiadujemy się, że do rzecznika wpłynęło wiele skarg od myśliwych, którzy nie mogą z mocy ustawy kandydować w tym roku do organów koła. Uważają, że nowe prawo w sposób niedopuszczalny wyeliminowało ich i pozbawiło wpływu na decyzje podejmowane w zrzeszeniu. Stanowisko to w pełni podziela Rzecznik Praw Obywatelskich.

JEŚLI ZAMIESZCZANE TREŚCI NA PORTALU WildMen SĄ DLA CIEBIE INTERESUJĄCE, WESPRZYJ NAS I

KUP KALENDARZ NA 2021 ROK!

Galeria zdjęć

Więcej artykułów