sobota, 19 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościSkandal w Brukseli

Autor

Skandal w Brukseli

Pandemia znacząco opóźniła prace w Komisji Europejskiej, która jak się okazuje za wszelką cenę próbuje uchwalić nowe prawo regulujące używanie ołowiu. Projekt zakłada szeroko komentowany zakaz stosowania tego metalu w strzelectwie sportowym oraz podczas polowania i wędkowania.

Reklama

Proponowane zapisy budzą wielkie emocje zarówno ze względów ekonomicznych jak i w kontekście badań naukowych, które nie potwierdziły tez aktywistów organizacji antyłowieckich – a nawet udowodniły – że alternatywne materiały mogą być bardziej toksyczne od ołowiu.

Treść skandalicznego listu ujawniła międzynarodowa grupa broniąca praw do broni. Okazuje się, że Komisja Europejska „zachęca” ekspertów zajmujących się dyrektywą ptasią i siedliskową do wywierania presji na poszczególne rządy. Jest to ewidentny dowód naruszenia bezstronności unijnych organów i złamania kodeksu, który zakłada, że komisarze i pracownicy zobowiązani są zawsze dbać o interes Unii oraz wszystkich obywateli.

Reklama

Silnie i stanowczo zaprotestowała europejska Federacja Stowarzyszeń Łowieckich (FACE) oraz organizacje myśliwych z krajów, gdzie władze mają właściwie ustawione priorytety i mają czas na zajmowanie się ważnymi sprawami dla naszego środowiska.

Wszyscy w swoich pismach podnosili, że ołów jest obecnie najbardziej optymalnym materiałem do amunicji, co obala tezy antyłowieckich organizacji, które opierają się na emocjach z natury rzeczy nie mających nic wspólnego z nauką.

Reklama

Ze wszystkich raportów w tej dziedzinie jednoznacznie wynika, że stosowanie ołowianej amunicji podczas polowania, ale również w strzelectwie sportowym jest obecnie uzasadniony. Powodów jest kilka – między innymi można go poddać recyklingowi, a dostępne technologie sprawiają, że proces jest ekonomicznie korzystny. Dodatkowo żaden inny materiał nie może zagwarantować takich samych wyników pod względem skuteczności i zapobiegania wypadkom.

Jednak najważniejszym naszym argumentem są badania naukowe, które pokazują, że ołów w amunicji nie ma znaczącego wpływu na zdrowie ludzi, ale również środowisko. Szczególnie w porównaniu z ołowiem występującymi na lądzie, w morzu i rzekach, który tam występuje z przyczyn całkowicie niezwiązanych z polowaniem.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Konfliktowe niedźwiedzie

Seria ataków niedźwiedzi w Japonii. Zaginął myśliwy - rząd ogłasza stan wyjątkowy.

Wilki w parlamencie

Czwarty raz problem wilków była tematem, nad którym debatowała sejmowa komisja środowiska. Obrońcy wilków byli doskonale przygotowani, a myśliwi zostali popisowo „rozstrzelani”.

36 000 wypadków drogowych

W 2024 roku sarny i dziki były przyczyną ponad 36 000 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób, a 549 zostało rannych.

Trzy misie do zabicia

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wykonuje ruchy pozorne. Zezwolenie na zabicie konfliktowych osobników zostało obwarowane formalnościami, które uniemożliwiają eliminację niedźwiedzi.

Macron redukuje wilki

Prezydent Francji nie ma żadnych wątpliwości. „Należy uniemożliwić wilkom kolonizację obszarów, na których są pasterze.”

Niedźwiedź zabił włoskiego motocykl...

Omar Farang Zin 48-letni obywatel Włoch został zabity przez niedźwiedzia w Rumunii. Chciał zrobić sobie zdjęcie…