PRZYPINKI DLA LUDZI NATURY

Fundusze pozyskane ze sprzedaży wspierają nasze projekty związane z ochroną przyrody i ratowaniem zagrożonych gatunków!

Fot Rafał Łapiński
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Share on print

Radioaktywne dziki

Dla wielu z nas Czarnobyl jest tylko wspomnieniem. Tymczasem trzydzieści cztery lata po katastrofie grzyby i mięso dzików nadal przekracza dopuszczalne poziomy radioaktywności!

W zeszłym roku media komentowały wyniki badań grzybów jakie wykonali Niemcy. Niepokojąco wysokie poziomy radioaktywności stwierdzono w silnie zanieczyszczonych rejonach Lasu Bawarskiego.

Jak się okazuje nie tylko Niemcy badają zagrożenie, również Szwajcaria prowadzi kontrole odstrzelonych dzików. Przeprowadzone w kantonie Gryzonia wykazały, że prawie połowa przebadanych dzików przekracza dopuszczalny poziom radioaktywności.

Cez 137 skaził prawie połowę Europy i nadal występuje w glebie. Ten pierwiastek chemiczny jest wyjątkowo dobrze wchłaniany przez trufle, które są przysmakiem dzików. W kantonie poluje się głównie na jelenie, sarny, koziorożce i kozice. Dzików pada niewiele. W sumie przebadano tylko 18 tusz, ale w siedmiu dopuszczalna wartość radioaktywnego cezu została przekroczona!

Szwajcarskie media zapewniają. że wszystkie radioaktywne dziki zostały utylizowane, a myśliwi otrzymali stosowną rekompensatę.

Dobra wiadomość jest taka, że radioaktywność spada – niestety wolno. Izotop cezu 137 jaki dostał się do środowiska podczas katastrofy w Czarnobylu całkowicie przestanie nam zagrażać dopiero za 150 lat.

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów