niedziela, 13 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościRadioaktywne dziki

Autor

Radioaktywne dziki

W zeszłym roku media komentowały wyniki badań grzybów jakie wykonali Niemcy. Niepokojąco wysokie poziomy radioaktywności stwierdzono w silnie zanieczyszczonych rejonach Lasu Bawarskiego.

Jak się okazuje nie tylko Niemcy badają zagrożenie, również Szwajcaria prowadzi kontrole odstrzelonych dzików. Przeprowadzone w kantonie Gryzonia wykazały, że prawie połowa przebadanych dzików przekracza dopuszczalny poziom radioaktywności.

Cez 137 skaził prawie połowę Europy i nadal występuje w glebie. Ten pierwiastek chemiczny jest wyjątkowo dobrze wchłaniany przez trufle, które są przysmakiem dzików. W kantonie poluje się głównie na jelenie, sarny, koziorożce i kozice. Dzików pada niewiele. W sumie przebadano tylko 18 tusz, ale w siedmiu dopuszczalna wartość radioaktywnego cezu została przekroczona!

Reklama

Szwajcarskie media zapewniają. że wszystkie radioaktywne dziki zostały utylizowane, a myśliwi otrzymali stosowną rekompensatę.

Dobra wiadomość jest taka, że radioaktywność spada – niestety wolno. Izotop cezu 137 jaki dostał się do środowiska podczas katastrofy w Czarnobylu całkowicie przestanie nam zagrażać dopiero za 150 lat.

Reklama
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wilki w parlamencie

Czwarty raz problem wilków była tematem, nad którym debatowała sejmowa komisja środowiska. Obrońcy wilków byli doskonale przygotowani, a myśliwi zostali popisowo „rozstrzelani”.

36 000 wypadków drogowych

W 2024 roku sarny i dziki były przyczyną ponad 36 000 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób, a 549 zostało rannych.

Trzy misie do zabicia

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wykonuje ruchy pozorne. Zezwolenie na zabicie konfliktowych osobników zostało obwarowane formalnościami, które uniemożliwiają eliminację niedźwiedzi.

Macron redukuje wilki

Prezydent Francji nie ma żadnych wątpliwości. „Należy uniemożliwić wilkom kolonizację obszarów, na których są pasterze.”

Niedźwiedź zabił włoskiego motocykl...

Omar Farang Zin 48-letni obywatel Włoch został zabity przez niedźwiedzia w Rumunii. Chciał zrobić sobie zdjęcie…

Zarządzanie dzikiem

Właściwie zdefiniował problem i prawidłowo wyznaczył kierunek zwalczania ASF śp. Bartłomiej Popczyk, którego dorobek naukowy próbuje podważać Sabina Pieróżek-Nowak.