PREZENTY DLA LUDZI NATURY

Fundusze pozyskane ze sprzedaży wspierają nasze projekty związane z ochroną przyrody i ratowaniem zagrożonych gatunków!

Fot Rafał Łapiński
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Share on print

Hiszpanie rozszyfrowali wirusa

Zespół hiszpańskich naukowców rozszyfrował – za pomocą techniki krio-mikroskopii elektronowej – trójwymiarową strukturę wirusa ASF. Odkrycie pomoże w poszukiwaniu szczepionki przeciwko temu patogenowi!

Naukowcom udało się w końcu poznać architekturę wirusa, co jest warunkiem koniecznym do poznania jego budowy i możliwości jego zwalczania. Kilka dziesięcioleci bezskutecznie walczymy z tym patogenem, który wykazuje wysoką odporność i rozprzestrzenia się między innymi poprzez kontakt z żywymi lub martwymi dzikami, a także poprzez produkty oraz przedmioty pochodzenia wieprzowego.

Choroba zabija dziki oraz domowe świnie, co ma ogromne konsekwencje gospodarcze dla krajów, w których występuje. W Hiszpanii obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń wykryto pod koniec lat 50. XX wieku, co spowodowało zakaz eksportu żywych zwierząt i produktów wieprzowych do 1995 r.

Dzisiaj zagrożona jest cała Europa. Wirus „idzie” od wschodu, ale największe straty wywołuje Chinach, Mongolii, Wietnamie, Kambodży i Filipinach. Tam miesięczne straty szacowane są na 20 milionów dolarów! Badania Hiszpanów zbiegły się w czasie z podobnymi odkryciami, które przeprowadzono w Chinach. Naukowcy intensywnie pracują i prawdopodobnie jesteśmy coraz bliżej znalezienia rozwiązania, które pozwoli nam skutecznie eliminować wirusa ASF.

http://www.jbc.org/content/early/2019/10/24/jbc.AC119.011196.abstract?sid=48f3d5fe-45e9-4b26-bfb8-3cc6b4342ee2

JEŚLI ZAMIESZCZANE TREŚCI NA PORTALU WildMen SĄ DLA CIEBIE INTERESUJĄCE, WESPRZYJ NAS I

KUP KALENDARZ NA 2021 ROK!

Galeria zdjęć

Więcej artykułów