PRZYPINKI DLA LUDZI NATURY

Fundusze pozyskane ze sprzedaży wspierają nasze projekty związane z ochroną przyrody i ratowaniem zagrożonych gatunków!

Fot Shutterstock
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Share on print

Dwa miliony dzików

Francuski Związek Łowiecki wskazuje kto jest odpowiedzialny za eksplozję populacji dzików.

W Polsce znacząco zwiększyliśmy w ostatnich latach odstrzał dzików i sukcesywnie ograniczamy ich populację. Nieudolni politycy zwyczajnie kłamią, że w innych krajach europejskich masowe odstrzały zlikwidowały problem.

We Francji dzików każdego roku jest coraz więcej! Dlatego w tym kraju lawinowo przyrastają szkody, a myśliwi ponoszą coraz większe koszty. Francuzi mają prawie 2 miliony dzików. Ich populacja dosłownie eksplodowała w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat!

Dziki wspaniale przystosowały do zmian zachodzących w przyrodzie i rolnictwie. Łagodne zimy są pierwszym elementem odpowiedzialnym za wzrost ich populacji, ponieważ to pozwala przeżyć większości warchlaków i zapewnia im doskonałe warunki sprzyjające rozmnażaniu.

Ocieplenie nie jest jedynym czynnikiem, który sprzyja dzikom. Głównym problemem w całej Europie są wielkie monokultury kukurydzy, które dają wysokoenergetyczne pożywienie oraz bezpieczne schronienie.

Z drugiej strony mamy coraz więcej obszarów, które nie są eksploatowane przez rolnictwo. Głównie wokół szybko rozrastających miast. Człowiek stworzył wielkie obszary nieużytków, w których dziki znalazły idealne warunki i jest ich tam mnóstwo.

W 2019 roku we Francji odstrzelono 800 tysięcy dzików. Jednak myśliwi nie mogą wszędzie polować. Francuski związek łowiecki obliczył, że 30 procent powierzchni tego kraju jest wyłączone z terenów łowieckich. Te miejsca stały się doskonałym schronieniem dla dzików.

W Polsce mamy dokładnie ten sam problem. Każdego roku przybywa upraw kukurydzy, a prawie 20 procent powierzchni naszego kraju jest wyłączone z obwodów łowieckich. Przy każdej okazji powinniśmy uświadamiać naszych przeciwników, że sześć milionów hektarów leży poza zasięgiem myśliwych zrzeszonych w Polskim Związku Łowieckim!

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów