PRZYPINKI DLA LUDZI NATURY

Fundusze pozyskane ze sprzedaży wspierają nasze projekty związane z ochroną przyrody i ratowaniem zagrożonych gatunków!

Fot Shutterstock
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Share on print

Dopłaty dla myśliwych

We Francji model wypłaty odszkodowań „zbankrutował”. Prezydent Emmanuel Macron dotrzymał słowa i rząd będzie wspierał myśliwych!

Francuski związek nie jest upolityczniony. Myśliwi sami wybierają swojego prezesa, który nie musi klęczeć przed ministrami. Przedstawia argumenty i uzgadnia z politykami rozwiązania korzystne dla środowiska myśliwych. Przed wyborami prezydenckimi Emmanuel Macron obiecał federacji łowieckiej bardzo wiele i rozpoczyna realizować swoje zobowiązania…

Największym problemem –tak jak w Polsce – jest kwestia wypłat odszkodowań łowieckich. W poprzednich latach zwiększano opłaty za karty łowieckie. Niestety ten sposób nie powoduję już zwiększenia budżetu, bo mniej zamożni myśliwi rezygnują z polowania, dlatego Prezydent Francji obiecał wspomóc finansowo federacje łowieckie.

Pierwszą pozytywną zmianą było powołanie na ministra rolnictwa Marca Fesneau, który jest myśliwym i nie ukrywa swoich przekonań. Reprezentował Emmanuela Macrona na ostatnim zjeździe federacji myśliwych i zna doskonale problemy współczesnego łowiectwa.

Jego nominacja oburzyła między innymi Brigitte Bardot. Była gwiazda filmowa uważa, że: „Osoba, która przyznaje się do tego obrzydliwego sportu i jest łucznikiem…. Nie ma legitymacji, aby bronić praw zwierząt”

Pan minister nie przejmuje się opiniami obrońców zwierząt i ma na ich temat wyrobione zdanie: „Odkryłem przyrodę poprzez polowanie. Mam sprecyzowany stosunek do wegan, którzy porównują fermy kur do niemieckich obozów koncentracyjnych. Moim zdaniem to niebezpieczni szaleńcy, którzy stracili zdrowy rozsądek”

Nowy minister w kwestii szkód łowieckich zadeklarował, że rząd zrekompensuje myśliwym wzrost cen płodów rolnych. Dodatkowo będą trwały intensywne prace nad mechanizmem, który ma ograniczyć szkody od dzików.

Minister ma również jasne stanowisko w sprawie dużych drapieżników: „Musimy iść do przodu. Mamy ataki i plan odstrzału. Jest temat psów stróżujących, które chronią przed wilkami, ale jednocześnie mamy skazanych prawomocnym wyrokiem rolników, których psy zaatakowały i pogryzły turystów… Musimy zachować bioróżnorodność, ale zbyt długo uważaliśmy, że rozwiązujemy problem wypłacając hodowcom rekompensaty. Przed nami europejska debata na temat statusu wilka – ponieważ jest pewna liczba krajów – które się tego domagają. Osiągnęliśmy próg zachowania gatunku i musimy stworzyć warunki, które umożliwią łatwiejszą regulację.”

Kolejnym problemem jaki muszą rozwiązać Francuzi to kwestia coraz mocniejszych ataków na rolników i myśliwych. Zdaniem ministra Marca Fesneau: „Chodzi o to, abyśmy mogli wprowadzić do debaty publicznej tematy, które uświadomią opinii publicznej, o co toczy się gra i jakie będą konsekwencje likwidacji hodowli zwierząt.

W całej Europie toczy się wojna ideologiczna. Jeśli przegramy to rolnictwo nie będzie mogło funkcjonować – ale również myśliwi i wędkarze stracą możliwość realizowania swoich pasji. Nasi przeciwnicy są coraz silniejsi, dlatego musimy się zjednoczyć i działać!

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów